Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E thotë studimi i fundit shkencor: Këto janë tre ushqimet që ndikojnë në jetëgjatësi

Postuar: 11/02/2019 - 20:36

Birra, vera dhe çokollata janë tre produkte që ndikojnë në jetëgjatësinë e njeriut.
 
Të paktën në këtë përfundim ka dalë një studim shkencor lidhur me përdorimin e këtyre tre produkteve.
 
Një studim i vitit 2018, i udhëhequr nga Joanna Kaluza nga Universiteti i Varshavës, ka matur efektet e ushqimeve në jetëgjatësi.
 
Në mesin e tyre, shkencëtarët përfshinë çokollatën, verën dhe birrën, por edhe produkte të tilla si kafeja dhe çaji.
 
Pra, çfarë kanë të gjitha këto ushqime të përbashkët? Sipas studiuesve, është natyra anti-inflamatore e këtyre ushqimeve që i bën njerëzit të jetojnë më gjatë.
 
Studimi u përqëndrua në një grup prej 68 mijë burrash dhe grash të moshës 45 deri në 83 vjeç.
 
Konkretisht, gjetjet konkluduan se ata të cilët zakonet e të ngrënit ishin në përputhje me një dietë anti-inflamatore kishin një rrezik 20% më të ulët të vuajtjes së problemeve fatale kardiovaskulare dhe një rrezik 13% më të ulët të vdekjes nga kanceri.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/02/2019 - 22:56

Konsumimi i përditshëm i vetëm një grami shafran mund të ndikojë në përmirësimin e memories afatshkurtër.
 

Postuar: 17/02/2019 - 22:47

Tani që mësimi në shkolla ka filluar përsëri, është koha e përkryer për të menduar për ushqimet

Postuar: 17/02/2019 - 20:01

Domatet janë të pasura me likopene që ngadalësojnë procesin e plakjes.

Postuar: 16/02/2019 - 23:53

Vaji i ullirit është padiskutim mbreti i tryezës dhe një prej ushqimeve më të rëndësishme të diet

Postuar: 14/02/2019 - 20:24

Ushqimi pikant është i preferuar për shumë persona
 

Postuar: 14/02/2019 - 20:18

Rukola është një fabrikë me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke për