Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E thotë studimi: Ky është ndikimi që ka muzika në tensionin e lartë

Postuar: 22/05/2019 - 09:44

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgang Amaedus Mozart dhe atë të Johann Strauss, dy artistë dhe kompozitorë të mëdhenj të cilët kanë lënë pas vepra të paharrueshme.
 
Këtë gjë e konfirmon një studim i Universitetit të Ruhr në Bochum, i publikuar në revistën shkencore ‘Deutsches Ärzteblatt International’.
 
Nga studimi rezultoi se muzika jo vetëm ul tensionin e lartë, por normalizon edhe frekuencën kardiake, duke përmirësuar shëndetin e zemrës, një prej organeve më të rëndësishme për jetëgjatësinë.
 
Në këtë përfundim u arrit pasi u analizuan parametrat e 120 pjesëmarrësve, ku u vu re se muzika klasike normalizon tensionin e lartë të gjakut, dhe rrahjet e zemrës.
 
Po ashtu luftohej hormoni i stresit, sidomos te femrat. Muzika klasike relakson muskulin e zemrës, duke rregulluar rrahjet e zemrës, dhe duke çliruar endorfinë. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes