BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Shëndeti

Efektet që masturbimi i tepërt i shkakton trupit

Efektet që masturbimi i tepërt i shkakton trupit

Shkencëtarët mjekësorë tashmë i janë përgjigjur pyetjeve se sa herë në javë një person mund të masturbojë.

Shkencëtarët thonë se burrat nuk duhet të masturbojnë më shumë se tri herë në javë. Masturbimi i tepërt mund të ketë disa efekte negative në trupin e dikujt. Ne sot do të rendisim 11 efekte negative të masturbimit në trupin tuaj.

Masturbimi ka nevojë për shumë energji. Ndjesia e dobësisë dhe drobitjes i detyrohet masturbimit të tepruar.

Varësia ndaj tij gjithashtu rezulton në ndryshime biologjike në trup. Sipas një prej studimeve më të fundit nga një revistë mjekësore, burrat që masturbojnë tepër janë jo më pak se të varur nga droga

Mosfunksionimi i ereksionit është ana më e dukshme të efekteve të masturbimit.

# 4 Shqetësime neurologjike

Kjo është e lidhur edhe me disa vështirësi të rënda neurologjike te meshkujt e moshuar.

# 5 Ejakulim i parakohshëm

Masturbimi i tepërt është i lidhur me ejakulim të parakohshëm. Meshkujt e kanë jashtëzakonisht të vështirë për të kontrolluar lirimin e spermës nëse ata masturbojnë shumë.

#6 Ndikon në jetën seksuale

Kjo lidhet me pikat e lartpërmendura të ejakulimit së parakohshëm. Meqë shumë masturbim e dëmton kënaqësinë, ai ka kapacitetin për të shkatërruar plotësisht jetën tuaj seksuale.

# 7 Bën që të ndiheni të përgjumur

Masturbimi i shumtë gjithashtu liron dopaminën e tepërt në tru, prandaj, kjo ju bën të ndiheni të përgjumur.

Po, masturbimi i tepruar shkakton humbjen e flokëve te meshkujt. A masturboni më shumë se 5 herë në javë? Më në fund e gjetët arsyen për rënien e flokëve.

Masturbim i tepruar rezulton në lirimin e dopaminës së tepërt në tru. Prandaj, kjo rezulton në humbjen e kujtesës.

#10 Humbje e interesit për seks

Burrat që masturbojnë shumë humbasin interesimin për seks pas një kohe. Ajo gjithashtu ndikon në nivelin e testosteronit në trup.

Sipas një studimi të ri, meshkujt plaken më shpejt nëse masturbojnë më shumë se gjashtë deri në shtatë herë në javë.

Masturbimi i tepruar mund t’ju sjellë shumë probleme. Besojeni, ju duhet t’i ruani të gjitha për të ardhmen.