BREAKING NEWS

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me ‘ultimatum’ në banesën e të shumëkërkuarit në Durrës, por ‘surprizohet’ nga ajo çfarë i gjen babait të tij

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me
x
BREAKING NEWS

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si presidenti Vuçiç bashkëpunoi me hakerat izraelitë për të eliminuar nga politika liderin opozitar

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si
x
BREAKING NEWS

Ndizen sirenat e alarmit në Ukrainë: Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë rrezikon të shpërthejë, ja si mund të përsëritet katastrofa “Fukushima”

Ndizen sirenat e alarmit në Ukrainë: Termocentrali më i madh
x
BREAKING NEWS

Kreu i Wagner ngre alarmin: Ukraina më e fuqishme se kurrë, po përgatitet për tre sulme “vdekjeprurëse” kundër Rusisë, ja plani i fshehtë për marrjen e Krimesë

Kreu i Wagner ngre alarmin: Ukraina më e fuqishme se kurrë, po
x
BREAKING NEWS

Gjithçka kalon përmes Uashingtonit, SHBA shumë e fortë edhe për Xi Jinping, ja si do të prishen nga amerikanët planet sekrete të Rusisë dhe Kinës për një lufte të madhe

Gjithçka kalon përmes Uashingtonit, SHBA shumë e fortë
x
BREAKING NEWS

PS zyrtarizon sot kandidaturat për garën lokale, zbulohet surpriza e ‘gurëve të shahut’ që do luaj Rama në zgjedhjet e 14 Majit

PS zyrtarizon sot kandidaturat për garën lokale, zbulohet surpriza e
x
BREAKING NEWS

Njihuni me parashikimin e motit për këtë fundjavë, meteorologia Lajda Porja tregon kur vjen kthesa drastik: Këto janë datat që do ketë...

Njihuni me parashikimin e motit për këtë fundjavë,
x
BREAKING NEWS

A do rritet çmimi i patentave? Autoriteti i Konkurrencës vjen me njoftimin e rëndësishëm dhe merr vendimin e minutës së fundit

A do rritet çmimi i patentave? Autoriteti i Konkurrencës vjen me
x

Shëndeti

Ekspertët dalin me njoftimin e rëndësishëm, ja sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar

Ekspertët dalin me njoftimin e rëndësishëm, ja sa

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të keni pritshmëri realiste. Për këtë, mund t’ju duhet të kuptoni se çfarë është një shkallë e shëndetshme e humbjes së peshës.

Humbja e peshës ndodh kur konsumoni vazhdimisht më pak kalori sesa digjni çdo ditë.

Ju duhet të krijoni një bilanc negativ kalorish për të humbur peshë. Shkalla e këtij deficiti kalorish ndikon në shpejtësinë e humbjes së peshës.

Për shembull, konsumimi i 500 kalorive më pak në ditë për 8 javë ka të ngjarë të rezultojë në humbje më të madhe në peshë sesa të hani 200 kalori më pak në ditë, shkruan Healthline. Megjithatë, sigurohuni që të mos e bëni shumë të madh deficitin tuaj të kalorive, pasi mund të rrezikoni për mangësi të lëndëve ushqyese dhe probleme të tjera të shëndetit.

Për më tepër, do të humbni peshë edhe në formën e masës muskulore dhe jo në formën e masës yndyrore.

Faktorë të tjerë të rëndësishëm që ndikojnë në humbjen e peshës

Raporti yndyrë-muskuj ndikon shumë në aftësinë tuaj për të humbur peshë. Gratë kanë zakonisht një raport më të madh yndyrë-muskuj dhe në përgjithësi, djegin 5-10% më pak kalori se burrat në gjendje “pushimi”. Kështu, burrat priret të humbin peshë më shpejt sesa gratë që ndjekin një dietë të barabartë në kalori.

Një nga shumë ndryshimet trupore që ndodhin me plakjen janë ndryshimet në përbërjen e trupit – masa e yndyrës rritet dhe masa e muskujve zvogëlohet. Prandaj edhe humbja e peshës vështirësohet me kalimin e moshës.

Gjumi ka tendencë të jetë një komponent i anashkaluar por vendimtar i humbjes së peshës.

Humbja kronike e gjumit mund të pengojë ndjeshëm humbjen e peshës dhe shpejtësinë me të cilën humbisni kilogramë. Është treguar se vetëm një natë privimi i gjumit rrit dëshirën tuaj për ushqime me kalori të lartë dhe të varfra në lëndë ushqyese, të tilla si biskota, ëmbëlsira, pije me sheqer dhe patatina. Disa faktorë të tjerë mund të ndikojnë në shkallën tuaj të humbjes së peshës, përfshijnë: ilaçe si ato kundër depresionit apo antipsikotikë të tjerë; gjendje shëndetësore si tiroidet etj., mënyra si ushqeheni dhe sigurisht, gjenetika.

Synimi për të humbur 0,45–1,36 kg në javë është mënyra më e sigurt dhe e qëndrueshme për të arritur qëllimet tuaja.