Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ekspertët ngrenë alarmin? Kujdes nga përdorimi i këtyre pajisjeve në kuzhinë, shkaktojnë probleme me mëlçinë, kolesterolin, infertilitetin dhe kancerin (FOTO)

Postuar: 11/11/2019 - 12:42

Ekspertët kanë paralajmëruar njerëzit, të mos përdorin pajisje plastike të kuzhinës, sidomos gjatë kohës kur janë duke gatuar ushqime të ngrohta. Shkencëtarët kanë treguar se shumica e lugëve dhe pajisjeve të tjera plastike të kuzhinës, përmbajnë substanca shumë të dëmshme të quajtura oligomere, të cilat aktivizohen kur temperatura është mbi 70 gradë.

Sasia e lartë e këtyre substancave mund të çojë në përkeqësim të funksionit të mëlçisë si dhe sëmundjeve të tiroideve. Gjithashtu, këto substanca janë të lidhura edhe me infertilitetin, kancerin dhe kolesterinën e keqe në gjak. Hulumtuesit nga Gjermania thonë se ky studim edhe një herë dëshmon për rreziqet, që pajisjet e përbëra nga plastika përbëjnë për shëndetin tonë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 04/12/2019 - 14:45

Shkencëtarët besojnë se vaksina kundër HIV-it, virusi që e shkakton AIDS-in, mund të jetë në dispozicion në vitin 2021.

Postuar: 04/12/2019 - 13:49

Sapo temperaturat bien, trupi juaj fillon të ndjejë ndryshimet e para, për të cilat duhet të keni

Postuar: 03/12/2019 - 20:08

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dh

Postuar: 03/12/2019 - 10:09

Mjekët tani kanë rikthyer një zemër në jetë për ta transplantuar në një person që ka nevojë për n

Postuar: 25/11/2019 - 15:58

Uji është më i domosdoshëm për trupin se gjithçka tjetër që mund të konsumoni.