BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Shëndeti

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Gjysma e njerëzve nuk dinë që vuajnë nga hipertensioni

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Gjysma e njerëzve nuk

1 në 3 të rritur në mbarë botën janë të prekur nga hipertensioni, i cili është shpesh shkak i goditjeve në tru, zemër, dëmtimit të veshkave apo dhe shumë problemeve të tjera shëndetësore.

Në të parin raport global të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ekspertët ngrenë shqetësimin mbi ndikimin shkatërrues të presionit të lartë të gjakut, duke quajtur vrasës të heshtur.

Sipas raportit numri i njerëzve që jetojnë me hipertension është dyfishuar midis  viteve 1990 dhe 2019, nga 650 milionë në 1.3 miliardë.

Edhe më alarmant është fakti se gati gjysma e njerëzve me hipertension në mbarë botën nuk janë në dijeni të gjendjes së tyre. Më shumë se 3/4 e të rriturve me hipertension jetojnë në vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Ekspertët theksojnë se  afërsisht 4 në çdo 5 persona me hipertension nuk trajtohen në mënyrë e duhur.

Ndër faktorët kryesor që çojnë në hipertension është mosha e vjetër dhe gjenetika, por ka dhe faktorë të tjerë të modifikueshëm ku përfshihet dieta me shumë kripë, mungesa e aktivitetit fizik, dhe konsumi i tepërt i alkoolit.

Zbulimi i hershëm, dhe trajtimi në formën e duhur sipas ekspertëve mund të çojë në parandalimin e 76 milionë vdekjeve, 120 milionë goditje në tru, 79 milionë sulme në zemër dhe 17 milionë raste të infarkteve nga tani deri në vitin 2050.