Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ekspertët sjellin shpikjen e re, njihuni me testin e gjakut që mund të parashikojë nëse do vdisni brenda 10 vjetëve

Postuar: 21/08/2019 - 11:04

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shanset e tuaja për vdekje brenda dhjetë viteve të ardhshme.

Shkencëtarët në Gjermani zbuluan 14 indikatorë në gjak që duket se ndikojnë në rrezikun për vdekje. Ata analizuan plot 44 mijë njerëz. Indikatorët ishin të lidhur me gjithçka prej imunitetit dhe kontrollit të glukozës deri të qarkullimi i yndyrës dhe infeksionet.

Një tufë me indikatorë gjeti se kishte deri në 83% saktësi për të parashikuar nëse dikush do të vdiste në 2 deri 16 vitet e ardhshme.

Shkencëtarët shpresojnë që rezultatet do të mundësojnë që një ditë pacientët të mund të parandalojnë sëmundjet terminale.

Ekspertët e kanë quajtur studimin si një hap shumë të rëndësishëm, por thonë se duhen më shumë kërkime që testi të përdoret në jetën reale.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/09/2019 - 19:09

Vështirë se do arrijë t’i marrin të gjitha por të paktën ta kemi një ide të përgjithshme, që për çdo rast të nxjerrim nga xhepi kartën fituese, d.m.th. fjalinë që do ta bëjë të dorëzojë armët sakaq.

Postuar: 17/09/2019 - 16:04

Në kohët e sotme, vëmendja jonë është më e fokusuar në cilësinë e ushqimeve që sjellim në tryezë.

Postuar: 17/09/2019 - 13:34

Pirja e ujit gjatë ngrënies është një zakon që të gjithë e bëjmë shpesh por ky zakon paska dhe an

Postuar: 17/09/2019 - 10:04

Hudhra është e njohur si një ndër ushqimet më të shëndetshme, antibiotik natyror dhe ilaç për shu

Postuar: 17/09/2019 - 09:07

Personat që rregullisht konsumojnë çokollatë të zezë janë më pak të rrezikuar nga depresioni, shk

Postuar: 16/09/2019 - 20:52

Mjekët pretendojnë se një grua ‘kuroi’ kancerin ovarian, pasi mori trajtimin tradic

Postuar: 16/09/2019 - 15:23

A do donit ta dinit edhe ju se kur e keni fundin?