BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Shëndeti

Eliminojnë dhimbjen e kockave dhe mundësojnë rritjen e flokëve, këto janë përfitimet e shumta që sjellin lëvozhgat e vezëve

Eliminojnë dhimbjen e kockave dhe mundësojnë rritjen e

Vezët janë shumë të pranishme në dietën tonë. Është një ushqim i shëndetshëm dhe i gjithanshëm. Ato mund të përgatiteni në dhjetëra mënyra të ndryshme. Disa nga vlerat e saj janë të njohura, të tjerat më pak … Por a i dini përfitimet që sjell lëvozhga e vezëve?

Lëvozhga përbëhet pothuajse tërësisht nga kalciumi (90%), shumë i rëndësishëm për eshtrat tona. Kalciumi absorbohet lehtë nga trupi ynë dhe ndër të tjera parandalon osteoporozën, stimulon palcën e eshtrave, rregullon nivelet e kolesterolit, presionin e gjakut dhe forcon kockat.

Përveç kësaj, edhe pse në një masë më të vogël, ajo përmban zink, fosfor, mangan, hekur dhe krom. Sipas mjekësisë natyrore, duhet të konsumoni 1.5 deri në 3 gram lëvozhge veze në ditë. Ju mund ta përfshini atë në ushqim ose smoothie.

Mënyra më e lehtë për ta konsumuar është duke e bërë miell: lani lëvozhgat e 10 vezëve dhe pastaj vendosini në furrë për disa minuta për të tharë lagështirën e tyre natyrore dhe ruajini ato në një vend të thatë. Nëse nuk doni t’i bëni miell, mund t’i vendosni në lëng limoni. Lani guaskën dhe lëreni të pushojë në një gotë me lëng limoni natyral. Pas rreth 12 orësh limoni do ta ketë “gërryer” lëvozhgën. Vendosni më pas në një blender dhe konsumojeni.

Revista Psikologjia shkruan se lëvozhgat e vezëve janë një ilaç i shkëlqyer për:

Detoksifikimin e organizmit- Lani 5 lëvozhga veze dhe shtypini ato. Vendoseni miellin në 3 litra ujë dhe lëreni të qëndrojë për 7 ditë. Konsumoni dy gota në ditë.

Stimulimin e gjëndrës tiroide- Lani 8 lëvozhga vezësh dhe shtypini ato; shtrydhni 5 limona dhe përziejini së bashku. Lërini të qëndrojë në frigorifer për rreth një ditë të tërë.

Trajton problemet e stomakut- Përzieni një të katërtën e një lugë çaji lëvozhga veze me dy lugë lëng limoni. Shtoni 100ml qumësht të ngrohtë. Konsumojeni këtë përgatitje esëll dy herë në ditë: në mëngjes dhe para se të flini.

Si leukoplast- Shtresa transparente që mbulon brendinë e vezës mund të përdoret për shërimin e plagëve dhe gërvishtjeve në lëkurë. Aplikojeni  këtë shtresë direkt në lëkurë dhe lëreni të veprojë për disa minuta.

Lifting fytyre- përzieni mirë dy lugë lëvozhgash veze të grirë, me një të bardhë veze. Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni derisa të thahet, pastaj lajeni. Kjo maskë është e pasur me lëndë ushqyese për lëkurën.