Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Është pija më e rekomanduar në mbarë botën, por ajo po ju shkatërron pjesën e rëndësishme të trupit

Postuar: 25/09/2018 - 07:46

Ajo është pija më e njohur dhe më e rekomanduar në mbarë botën. Bëhet fjalë për ujin me limon. Rekomandohet të konsumohet në mëngjes kryesisht dhe ka përfitime të shumta shëndetësore.

Limonët përmbajnë shumë antioksidantë, si vitaminë C, beta- karotene, që mbrojnë qelizat nga dëmtimet e radikaleve të lira dhe llojet e oksigjenit reaktiv. Po ashtu, ato nxisin rinovimin e qelizave të mëlçisë.

Por, a e dini se uji me limon ka edhe efekte anësore në shëndet?

Kjo pije popullore për fat të keq ka nivel të lartë aciditeti. Për këtë arsye mund të nxisë erozionin dhe të shkaktojë dhimbje të dhëmbëve më kalimin e kohës. Shtimi i sheqerit në ujë me limon është akoma me i keq, sepse sheqeri rrezikon prishjen e dhëmbëve.

Përdorni ujë të ftohtë në vend të atij të ngrohtë: kjo do të zvogëlojë acidin që prek dhëmbët.

Përdorni pipë për të pirë ujin me limon: sigurohuni që të jetë një material i qëndrueshëm në mënyrë që të jeni më pak të ekspozuar nga kimikatet dhe toksinat e materialeve plastike.

Pijeni ujin me limon 30 minuta para ose pasi keni larë dhëmbët: pasi acidi i limonit dobëson smaltin e dhëmbëve dhe ai mund të hiqet kur lani dhëmbët tuaj.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 16:59

Gjethet e dafinës janë të pasura me përbërës bimorë, vitamina dhe minerale plot vlera.

Zgjidhje për refluksin ose urthin:

Gjethet e dafinës ndihmojnë tretjen dhe shmangin çrregullimet në këtë sistem.

Postuar: 20/02/2019 - 16:30

Zbuloni dietën e NASA-s që do ju ndihmojë të hiqni kilogramët e tepër në një mënyrë shumë të shpe

Postuar: 20/02/2019 - 15:38

 Ekzistenca e lagështirës është një nga problemet më të zakonshme për të luftuar në shtëpinë

Postuar: 20/02/2019 - 15:24

Peshqirët janë normalisht një pjesë kyçe e rutinës higjienikë, por, sipas një eksperti, ata mund

Postuar: 20/02/2019 - 10:39

Kjo kurë e vjetër natyrale e përdorur prej shekujsh është ajo e fiqve të thatë dhe qumështit.

Postuar: 19/02/2019 - 20:27

 Ka disa arsye të mira për të filluar gjumin lakuriq.

Postuar: 19/02/2019 - 18:44

Produktet kozmetike që ne blejmë çdo ditë për pastrimin e fytyrës sigurisht që janë efektive, p