BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Shëndeti

Fakt interesant! Shkencëtarët zbulojnë nëse është mirë që të hani fruta në mëngjes

Fakt interesant! Shkencëtarët zbulojnë nëse është

Mjekët theksojnë vazhdimisht se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, prandaj duhet t’i kushtojmë vëmendje të veçantë. Domethënë, trupi ka nevojë për energji ndaj ngrënia e ushqimeve të shëndetshme është zgjidhja e duhur dhe sigurisht në to përfshihen edhe frutat.

Shkencëtarët hetuan nëse duhet të konsumoni fruktozë me stomakun bosh në mëngjes dhe ata arritën në përfundimin se është jashtëzakonisht mirë të përfshini fruta në mëngjes. Sigurisht që frutat duhet të përfshihen në vaktet e tjera pasi janë shumë të shëndetshme.

Frutat janë të pasura me vitamina dhe fibra që ndihmojnë për të mbajtur ndjenjën e ngopjes deri në drekë, prandaj nuk ka nevojë të hahet tepër. Për shembull, mund të hani bollgur për mëngjes dhe të shtoni mollë të grira ose manaferra në të.

Megjithatë, disa studime tregojnë se është mirë që në mëngjes të hamë vetëm fruta pa asnjë aditiv, sepse atëherë trupi ynë merr më të mirën nga to. Truri ka nevojë për rreth 20 për qind të energjisë totale që përdorni gjatë ditës, dhe glukoza është një lëndë djegëse thelbësore për shumë nga funksionet e saj.

Frutat janë të pasura me ujë, fibra, vitamina dhe minerale që do t’ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar gjatë gjithë ditës.