BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x
BREAKING NEWS

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U kërkonte para qytetarëve, Policia e Shtetit merr vendimin drastik për efektivin, në hetim edhe... (Emrat)

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U
x

Shëndeti

Çfarë do të ndodhte me ne nëse nuk do të kishim baktere në trupin tonë?

Çfarë do të ndodhte me ne nëse nuk do të kishim

Mjafton vetëm mendimi i triliona baktereve në të gjithë lëkurën dhe brenda trupit tuaj për t’ju bërë të dridhura apo jo?

“Por për aq sa njerëzit nuk mund të jetojnë pa karbon, azot, mbrojtje nga sëmundjet apo aftësinë për të tretur ushqimin e tyre, ata nuk mund të jetojnë pa baktere”, thotë Anne Maczulak, një mikrobiologe e njohur.

Bakteret–një fjalë që shpesh krijon një ndjenjë shqetësimi tek shumica prej nesh, por në fakt, është një nga format e para të jetës. Mund të jetë mjaft alarmante të dimë se ka baktere në të gjithë lëkurën, flokët dhe madje edhe brenda trupit tonë, por vetëm disa lloje bakteresh janë të rrezikshme. Shumica e baktereve janë të mira dhe pa to, jeta në tokë nuk do të ishte e mundur.

Ato ndihmojnë sistemin tonë të tretjes: Bakteret ofrojnë përfitime të shumta për trupin e njeriut. Në sistemin e tretjes, ato ndihmojnë në zbërthimin e ushqimeve si bimët dhe fibrat që ne nuk mund t’i tresim vetë. Lactobacillus ndihmon në zbërthimin e sheqerit për shembull.

Vitaminat: Sipas Anne Maczulak, bakteret në sistemin tonë të tretjes na sigurojnë vitamina thelbësore si biotina dhe vitamina K dhe janë burimi ynë kryesor i disa prej këtyre lëndëve ushqyese.

Ata largojnë bakteret e dëmshme: Shumë baktere që jetojnë brenda gojës, fytit, hundës dhe zorrëve tona nuk lejojnë që mikroorganizmat e tjerë të dëmshëm të jetojnë brenda ose në trupin e njeriut. Bakteret në zorrë punojnë me sistemin imunitar për të mbrojtur trupin nga sëmundje të ndryshme.

Ata mbrojnë lëkurën tonë: Pjesa më e madhe e baktereve në lëkurën tonë janë atje për të parandaluar bakteret e tjera të dëmshme që të krijojnë baza.

Ato forcojnë sistemin tonë imunitar: Ekspozimi ndaj baktereve është treguar që nga kohërat e lashta të jetë një pjesë e rëndësishme e zhvillimit të sistemit tonë imunitar. Bakteret dihet se forcojnë sistemin imunitar për të luftuar viruset e dëmshme më vonë në jetë.