BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Shëndeti

Çfarë duhet të dini? Cigaret elektronike dhe kanceri i mushkrive

Çfarë duhet të dini? Cigaret elektronike dhe kanceri i

Cigaret elektronike çojnë nikotinë në mushkëritë tuaja dhe dëmtojnë qarkullimin e gjakut. Por, përveç kësaj në trup hyjnë edhe kimikate të tjera, përveç nikotinës.

Cigaret elektronike, ndonjëherë të quajtura avullues, funksionojnë me bateri dhe ngrohin nikotinë, aromatizues dhe kimikate të tjera. Ata i kthejnë ato në një avull që mund të thithni.

Shumë kimikate që mund të shkaktojnë kancer janë në këtë avull. Kjo përfshin formaldehidin, metalet e rënda dhe grimcat që mund të ngecin në pjesët më të thella të mushkërive tuaja.

Është e vështirë të dihet se sa nga këto kimikate thithni kur pini cigare elektonike. Nuk janë më të dëmshme se cigaret tradicionale, por disa studime tregojnë se cigaret elektronike kanë më shumë formaldehid dhe toksina të tjera sesa standardet.

Gjithashtu, disa kimikate të tilla si diacetil, formaldehid dhe akroleinë në cigare elektronike mund të irritojnë rrugët e frymëmarrjes në mushkëritë tuaja duke çuar deri në kancer. Kjo mund të shkaktojë probleme. Studimet kanë gjetur se aromatizuesit si kanella gjithashtu mund të shkaktojnë inflamacion të qelizave të mushkërive. Por nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar rreziqet afatgjata shëndetësore të avullimit.