BREAKING NEWS

Kandidatët e PS-së për qarkun Shkodër, Elisa Spiropali zbulon emrat

Kandidatët e PS-së për qarkun Shkodër, Elisa Spiropali
x
BREAKING NEWS

14 maji/ Ben Andoni zbardh skenarin dhe bën paralajmërimin e fortë: Do ketë bojkot masiv, zgjedhjet më të dobëta të zhvilluara ndonjëherë

14 maji/ Ben Andoni zbardh skenarin dhe bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

E frikshme/ Bota në prag të luftës nukleare? Putin nënshkruan marrëveshjen me Lukashenkon: Do vendosim armë bërthamore në Bjellorusi

E frikshme/ Bota në prag të luftës nukleare? Putin
x
BREAKING NEWS

“Përçarje” brenda Kryesisë së PD/ Diskutohen dy skenarë për zgjedhjet e 14 majit, zbulohen EMRAT, ja si janë ndarë anëtarët

“Përçarje” brenda Kryesisë së PD/ Diskutohen
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet lokale/ “Klone të Ramës”, Berisha shpërthen keq ndaj kandidatëve të PS: Duhet të arrestohen

Zgjedhjet lokale/ “Klone të Ramës”, Berisha shpërthen
x
BREAKING NEWS

“Do që të heqë non gratën, se në pushtet s’vjen dot”/ Ish-deputeti zbardh skenarin e Berishës dhe paralajmëron

“Do që të heqë non gratën, se në pushtet
x
BREAKING NEWS

Mblidhet kryesia e PS, ja çfarë pritet të vendoset

Mblidhet kryesia e PS, ja çfarë pritet të vendoset
x

Shëndeti

Çfarë i ndodh trupit kur konsumoni speca djegës? Studimi i fundit zbulon përfitimet e mëdha. Ja si ndikon tek diabeti, hipertensioni dhe presioni i gjakut

Çfarë i ndodh trupit kur konsumoni speca djegës? Studimi i

Speci djegës jalapeno u zbulua për herë të parë nga Aztekët, të cilët në vend që ta hanin, e thanin e më pas e tymosni. Ky lloj speci përmban një përbërës të quajtur kapsaicin që kur konsumohet siç duhet, mund të jetë një aleat i fuqishëm për shumë çështje shëndetësore. Por cilat janë  përfitimet që do të keni nëse e përfshini këtë spec në dietën tuaj.

Mund të bini nga pesha

Studimet tregojnë se ju mund të rrisni aftësinë për të djegur dhjamin dhe për të ulur oreksin duke ngrënë speca jalapeno.

Mund të parandaloni infeksione të ndryshme

Bota ka përdorur erëza dhe barishte si një mjet për të ruajtur ushqimin që nga fillimi i kohës. Sidoqoftë, ajo që shumë njerëz nuk dinë është se studimet kanë zbuluar shumë veti antimikrobiale tek specat djegës.

Për shkak të kësaj, ekziston një larmi infeksionesh që mund të parandalohen nga specat jalapeno siç janë grykët, prishja bakteriale e dhëmbëve dhe infeksionet e sinusit.

Mund të luftoni dhimbjet e shkaktuara nga migrena

Një nga mënyrat për të përfituar nga speci jalapeno është duke përdorur kapsaicinën e pranishme në të si një spraj hundësh.

Studimet kanë treguar se kur aplikoni këtë spraj në vrimat e hundës, efekti i tij kundër dhimbjeve të migrenës dhe të kokës është jashtëzakonisht i fuqishëm.

Jeni në gjendje të luftoni diabetin

Është provuar shkencërisht se kapsaicin, është në gjendje të ulë nivelin e glukozës në gjak, duke rritur nivelin e insulinës. Për këtë arsye, speci lufton diabetin.

 Mund të shpëtoni nga hipertensioni

Studimet mbi kafshët tregojnë se ky përbërës mund të qetësojë enët e gjakut, të ulë presionin e gjakut dhe madje të ndihmojë të gjithë ata që vuajnë nga hipertensioni