BREAKING NEWS

Mbi 4 mijë testime! Zbardhen të dhënat, sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri, zbulohen zonat më 'të nxehta'

Mbi 4 mijë testime! Zbardhen të dhënat, sa raste të reja me
x

Shëndeti

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni të hani një avokado në ditë për një muaj? Do të ngeleni të befasuar nga përgjigjja e ekspertëve

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni

Nga mbrojtja e syve dhe rritja e sistemit imunitar deri tek mbrojtja e trupit tuaj kundër qelizave të kancerit.

Nuk ka rëndësi se si i konsumoni, nuk mund të mohohet që avokadot janë po aq të shijshme sa dhe të dobishme për trupin tuaj, sipas “Bright Side”.

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni

Avokadot janë të pasura me kalium, kështu që nëse keni ndonjë lloj problemi me veshkat, mund ta përfshini këtë frut në dietën tuaj. Studimet kanë vërtetuar se ngrënia e avokados rregullisht është një mënyrë e shëndetshme për të përmirësuar funksionimin e veshkave.

Nëse jeni duke kërkuar një freskues natyral të gojës, është koha të mendoni për avokadot. Ata kanë aktivitet të lartë antibakterial dhe nëse konsumoni një në ditë mund të largoni bakteret nga goja.

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni

Ngrënia e një avokadoje të freskët bën që sytë të funksionojnë më mirë . Kjo ndodh sepse avokadot mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të karotenoidit në trupin tonë, duke punuar si një agjent antioksidant dhe anti-inflamator.

Nëse ftoheni shpesh, mbase sistemi juaj imunitar po kërkon më shumë vëmendje. Për fat të mirë, është raportuar se disa përbërës të avokados mund të forcojnë sistemin imunitar dhe të largojnë viruset dhe infeksionet e tjera.

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut, avokadot mund të jenë aleati juaj më i madh. Përmbajtja e tyre e lartë e kaliumit dhe luteinës është e njohur për përmirësimin e sëmundjeve vaskulare dhe rritjen e lipideve në trupat tanë.

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni

Mëlçia rregullon shumicën e niveleve kimike në gjakun tonë, dhe është shumë e rëndësishme që të jetë e sheëndetshme për të funksionuar si duhet. Është raportuar se ngrënia e avokados mund të ndihmojë në zvogëlimin e dëmtimit të mëlçisë, kështu që shtimi i këtij fruti në dietën tuaj është një zgjedhje e mirë.

Shtimi i tepërt i peshës është një shqetësim në të gjithë botën. Edhe pse është e rëndësishme që kjo të diskutohet së pari me një profesionist, është provuar që avokadot mund të ndihmojnë në uljen e peshës. Ato shkaktojnë ndjesinë e ngopjes dhe kanë një ndikim pozitiv në hormonet tona të zorrës.

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni

Avokado veti citotoksike, që do të thotë se mund të vrasin qelizat kancerogjene dhe të parandalojnë rritjen e kësaj sëmundjeje.

Mund ta hani ose ta aplikoni direkt në lëkurë. Nuk ka rëndësi se si e përdorni avokadon, por ky frut rekomandohet shumë për shëndetin e lëkurës. Karakteristikat e tyre të karotenoideve mund të ndihmojnë në mbrojtjen e rrezeve ultraviolet, duke çuar në një fytyrë dhe trup më rinor dhe me shkëlqim.

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni

Njerëzit që vuajnë nga artriti shpesh kanë dhimbje të kyçeve, por ngrënia e avokados mund t’i ndihmojë për këtë. Kjo sepse, është i pasur në antioksidantë dhe analgjezik që mund të çojë në një jetë pa dhimbje.

Nëse nuk përqendroheni dot, në vend që të pini një filxhan kafe të madh, provoni të hani një avokado.

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni

“Një avokado në ditë mund të mbajë larg kolesterolin”, pohojnë ekspertët në Universitetin e Harvardit . Ajo ka një sasi të lartë të fibrave, yndyrnave të pangopura, duke çuar në uljen e niveleve të dëmshme të kolesterolit.