Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fileto qengji me Mjaltë dhe Fara lulekuqe

Postuar: 14/06/2018 - 16:14

Receta për një fileto perfekte të qengjit. Provoni këtë shije me fara lulekuqeje, që e sugjerojnë shefat italianë

Përbërësit

400 gr mish qengji (fileto)

125 gr patate

80 gr qumësht

70 gr mjaltë

kërpudha

borzilok

50 gr sojë

disa qepujkë

sallatë jeshile

bizele

fara lulëkuqesh

vaj ulliri

kripë

piper

Përgatitja

Për të përgatitur këtë recetë, spërkasni fileton e mishit të qengjit me borzilok të grirë, qepujka, piper dhe marinojini të mbuluara për rreth 1 orë.

Qëroni patatet, prejini në copa dhe gatuajini në avull për 20 minuta.

Ndërkohë, lani një kërpudhë, thajeni ujin dhe priteni.

Bëjeni pure pataten, shtoni kërpudhat, 7 gr vaj, qumështin, kripën dhe përziejeni bashkë, për të bërë një salcë.

Ngrohni mjaltin në një enë për 3-4 minuta derisa të fillojë të karamelizohet.

Shtoni edhe farat e lulëkuqeve.

Dekoroni pjatat me sallatë, copat e mishit, bizelet e ziera dhe salcën e patateve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/12/2018 - 09:33

Një studiues i Purdue thotë se zyrtarët e shëndetit publik duhet t’u tregojnë njerëzve që të shmangin pijet e gazuara, transmeton lajmi.net.
 

Postuar: 14/12/2018 - 23:45

Brokoli është anëtar i familjes së lakrës dhe është i lidhur ngushtë me lulelakrën.

Postuar: 14/12/2018 - 22:57

Stetoskopët e mjekëve janë të ndotur në mënyrë të rrezikshme duke vënë në rrezik jetën e pacientë

Postuar: 14/12/2018 - 21:53

Zgjidhja e mbipeshës dhe obeziteti është kthyer në një sfidë madhore të shëndetit global.

Postuar: 14/12/2018 - 21:37

 Mos ngrënia (agjërimi) është një praktikë që ka ekzistuar për shumë vite dhe ata që e bëjnë

Postuar: 14/12/2018 - 20:00

Shkencëtarët thonë në një studim të fundit kanë zbuluar se proteina kryesore që shkakton sëmund

Postuar: 14/12/2018 - 19:59

Dëshira për të bërë në kohë një dush, apo larja e dhëmbëve janë pjesë e rutinës sonë të përditshm