BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x
BREAKING NEWS

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas ‘bombën’: Gjella e prishur që po gatuhet nga...

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu Bashën kryetar të PD-së? Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat dhe bën paralajmërimin e fortë: Saliu do...

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu
x
BREAKING NEWS

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon çfarë do ndodhë me Lulzim Bashën

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon
x
BREAKING NEWS

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet nga roli i Drejtuesit Politik për Qarkun e Shkodrës: Pas një reflektimi të thellë... (DEKLARATA)

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet
x
BREAKING NEWS

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite burg caktohet për autorin

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite
x
BREAKING NEWS

Kush ia dha armën me mulli shumë të rrallë dhe të shtrenjtë 17-vjeçarit në Lezhë? “Po e them për herë të parë”/ Eksperti zbardh detajet tronditëse: Një e ngjashme vrau bankierin Artan Santo

Kush ia dha armën me mulli shumë të rrallë dhe të
x

Shëndeti

Flasin ekspertët dhe tregojnë arsyet që ndoshta nuk i dinit/ Zbuloni pse prekeni nga diabeti edhe kur nuk jeni mbipeshë

Flasin ekspertët dhe tregojnë arsyet që ndoshta nuk i dinit/

E nëse konsumoni shumë sheqer e dyta në radhë vjen mbipesha e tepër në trup. Pra këta dy faktorë janë të lidhur ngushtë me njëri tjetrin, por nuk janë të vetmit që ndikojnë organizmin. Sipas mjekëve, persona të të gjitha peshave, moshave apo gjinive mund të preken nga diabeti. Në këtë artikull ju tregojmë se përse kjo ndodh dhe sa të rrezikuar jeni nga diabeti edhe nëse gëzoni peshën ideale.

Diabeti dhe Pesha
Mjekët e shpjegojnë përhapjen e diabetit nëpërmjet dy formave të tij, tipit 1 dhe tipit 2. Teksa tipi 1 është një sëmundje autoimune e cila mund të jetë e trashëgueshme apo pjesë e gjeneve tuaja, diabeti i tipit 2 mund të shkaktohet edhe nga faktorë të jashtëm siç është jetesa e keqe. Për personat me diabet të tipit 1 pesha nuk luan asnjë rol të rëndësishëm, pasi sëmundja zakonsht shfaqet nga shkaqe të tjera, si trashëgimitë familjare apo gjenet. Një studim , tregoi se personat që vuajnë nga diabeti i tipit 1 nuk kanë pasur kurrë probleme me obezitetin gjatë rritjes. Ndërsa për diabetin e tipit 2 të dhënat janë ndryshe. Ky lloj përbën më shumë se 90% të të gjithë personave që vuajnë nga kjo sëmundje. Këtu ushqimi apo stili sedentar i jetesës njihet si shkaktari kryesor, por kjo nuk është gjithçka.

Shkaqe të Tjera
Edhe personat që konsiderohen të dobët mund të preken nga diabeti, këtu luan rol jo vetëm gjenetika, por edhe gjendje të tjera të trupit. Historia familjare me sëmundjen, gjene të caktuara, kolesteroli i lartë, akumulimi i dhjamit në zona të caktuara të trupit, gjithashtu mund të çojnë në diabet.

Gjenetika
Historia juaj familjare me sëmundjen e diabetit mund të tregojë shumë për gjenet tuaja dhe për lidhjen tuaj me sëmundjen. Nëse keni disa familjarë të prekur nga kjo sëmundje, atëherë ekziston një mundësi që edhe ju të prekeni në të ardhmen. Konkretisht nëse keni vetëm një prind të prekur rreziku për ju është 40%, ndërsa nëse të dy prindërit vuajnë nga diabeti rreziku për ju është 70%.

Masat Dhjamore
Edhe nëse konsideroheni si persona me një peshë normale, kini kujdes me disa zona të trupit tuaj. Nëse keni masa dhjamore rreth barkut, atëherë filloni e shqetësohuni dhe bëni të pamundurën për t’i hequr ato. Kjo pasi, ato çlirojnë disa hormone të cilat në metabolizëm përkthehen si stimuj të cilët zhvillojnë sëmundjen e diabetit. Masa e belit nuk duhet të jetë e njëjtë ose më e madhe se ajo e vitheve. Mundohuni të mbani gjithnjë bark të sheshtë dhe bel të hollë.

Kolesteroli i Lartë
Kolesteroli i lartë mund t’ju shfaqet për një sërë arsyesh të cilat mund të varen ose jo nga ju. Edhe këtu faktori gjenetik luan rol të rëndësishëm, por edhe mënyra e pashëndetshme e jetesës.

Stili i Jetesës
Duhan-pirja, dieta e vakët nga vitaminat e mineralet mund të jenë shkaktarë të sëmundjes së diabetit tek kushdo. Një studim tregon se personat që konsumojnë më 20 cigare ose më shumë në ditë, kanë dyfishin e rrezikut për tu prekur nga diabeti. Gjithashtu dietat me ushqime të cilat kanë shumë sheqerna dhe kalori janë një armik shumë i madh i trupit pasi, provokojnë sëmundjen./AgroWeb