BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x
BREAKING NEWS

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e fortë dhe i bën thirrje policisë

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Ja cilat janë dyshimet kryesore të policisë

Zhdukja e Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Ja cilat
x

Shëndeti

Flasin ekspertët/ Ja në çfarë moshe duhet të fillojnë fëmijët të hanë ushqim deti

Flasin ekspertët/ Ja në çfarë moshe duhet të

Fëmija kur është i vogël ka një sistem tretje të ndryshëm nga të rriturit. Ata janë më të ndjeshëm ndaj çdo ushqimi dhe nuk mund të hanë çdo gjë. Atyre ju nevojiten më shumë ushqime të shëndëtshme të cilat nuk kanë rrezikun e alergjisë. Konsumimi i ushqimeve të ngurta duhet të vijë në mënyrë sa më natyrale dhe në një moshë pak të rritur për fëmijën. Ushqimet e detit duhet të konsumohen shumë vonë për shkak se ato mund të shkaktojnë reaksione alergjike në sistemin e tretjes.

Në përgjithësi pas muajit te 6 fillojne edhe ushqimet e ngurta ne dieten e femijeve. Një periudhë në të cilën sistemi i tretjes është gati për të marrë dhe për të mundësuar tretjen e ushqime të tjera përveç qumështit. Vëmendja e prindërve duhet të jetë e madhe për të parë se çfarë ushqime i ofron fëmijës. Kjo gjë bëhet sidomos kur nëna vendos ta shkëpusë përfundimisht nga gjiri. Ushqimet e detit janë diçka e re për fëmijët.

Prindërit duhet të shikojnë nëse fëmijët e tyre janë alergjik ndaj këtyre dhe të shikojnë se çfarë simptomash u japin fëmijëve në momentin që ata i konsmuojnë. Pra, fëmijët mund të hanë karkaleca vetëm pas dy deri në tre vitet e para të jetës.

Për të parandaluar reagimet ose reaksionet e padëshiruara është mirë që foshnja të ketë përfunduar proçesin e “pjekjes” të stomakut. Dhe një fëmijë që do të jetë alergjik ndaj karkalecave nuk do të jetë më në gjendje t’i konsumojë ato. Sipas rregullave qe prinderit vendosin per femijet, ushqimet e detit është mirë që të konsumohen herët kur fëmijët janë të vegjël sepse kjo do të zvogëlonte rrezikun e alergjive kur ai të rritej.