Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Flasin shkencëtarët, ja pse s’duhet ta hani pjesën e pastër të bukës së mykur

Postuar: 23/06/2019 - 09:56

Njërëzit kanë ngrënë bukë prej qindra e mijëra vitesh. Besohet se buka ka nisur të prodhohet për herë të parë në Egjiptin e lashtë, rreth vitit 300 para Krishtit, kur nisi të shtypej gruri duke përdorur gurin.Buka është një nga produktet ushqimore që përdorim më së shumti e me të cilën shoqërojmë thuajse çdo vakt.

Nuk ka gjë më zhgënjyese sesa kur ke menduar të hash një sanduiç të shijshëm, të gjesh bukën që ka zënë myk.
 
Përgjithësisht, shqiptarët, sikurse edhe një pjesë e madhe e njerëzve në të gjithë botën, thjesht heqin pjesën e mykur dhe vazhdojnë të konsumojnë pjesën tjetër të bukës, por një gjë e tillë është tërësisht e gabuar dhe nuk duhet bërë kurrë më.
 
Më poshtë po ju tregojmë se çfarë ndodh nëse hani pjesën “e pastër” të bukës së mykur.
 
Sipas Tech Insider, ngrënia e bukës së mykur është shumë e rrezikshme për organizmin dhe mund t’ju sëmurë rëndë.
 
Insider shkruan:
 
Myku është një lloj kërpudhe. Sikurse dhe kërpudhat, ai ka shumë rrënjë, të cilat quhen hyphae që shpërndahen në sipërfaqen e ushqimit. Pra, siç mund ta kuptoni, e gjithë buka në këtë rast, është e mbushur me rrënjët e mykut”.
Nëse hani edhe një copë tjetër nga “buka e pastër” të jeni të sigurt që jeni duke ngrënë edhe myk, duke qenë se ky i fundit infekton gjithë hapësirën ku vendoset.
 
E rëndësishme është të dimë se jo të gjithë llojet e mykut janë të rrezikshme. Kështu, për shembull, nëse konsumoni djathë të mykur, apo mykun e salcës së sojës, asgjë nuk do të ndodhë. Por nuk është e njëjta gjë me bukën.
 
Sipas shkencëtarit Johan Tham, nëse hani në mënyrë të vazhdueshme bukë të mykur, do të keni simptomat e helmimit, siç ëshë dhimbja e stomakut, të vjella dhe dëmtim të veshkave.
 
Gjithashtu, Tham paralajmëron njerëzit me sistem imunitar të dobët të tregojnë më shumë kujdes se të tjerët, duke qenë se pasojat e këtij myku mund të jenë seriozisht të rënda për ta.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/10/2019 - 10:35

Qumështi i gjirit gjithmonë është përfolur si ndër më idealët për të rritur një foshnjë të shëndetshme, mirëpo studimi më i fundit na e përforcon edhe më shumë këtë ide.

Postuar: 14/10/2019 - 13:53

A e dini se më shumë se 2 mijë vjet në Tibet ky ilaç përdoret për shërimin e dhimbjeve të shumta?

Postuar: 14/10/2019 - 12:18

Mënyra jonë e të ushqyerit ndikon drejtpërdrejtë në shëndetin tonë.

Postuar: 14/10/2019 - 10:51

Kafja e mëngjesit apo e ditës nga disa po pihet me një lugë gjalpë.

Postuar: 14/10/2019 - 07:34

Kafeja është shoqëruesja më e mirë e ditës të shumicës prej nesh.Nutricionistët flasin edhe për k

Postuar: 12/10/2019 - 22:57

Edhe një gjë e natyrshme dhe e këndshme si seksi mund të jetë shumë e rrezikshme, a e dini?

Postuar: 11/10/2019 - 22:50

Seksi është i mrekullueshëm, por kurrë nuk mund të thoni që i keni provuar të gjitha!