Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Flini gjumë çdo drekë? Njihuni me efektet që ka për shëndetin tuaj dhe çfarë ndodh me presionin e gjakut

Postuar: 25/06/2019 - 14:12

Sipas një studimi të fundit, një orë gjumë në ditë i bën shumë mirë shëndetit tuaj.

Kështu që mos u ndjeni më keq, kur uleni në divan për të vënë një sy gjumë gjatë mesditës sepse trupi ka vërtetë nevojë për atë 1-orësh ose edhe pak më shumë.

Specifikisht, një orë gjumë ul presionin e gjakut, kësisoj pasi të zgjoheni do jeni të mbushur me energji pozitive dhe do ndiheni mjaft mirë.

Një nga bashkëautorët e studimit, Dr. Manolis Kallistratos, është shprehur në këtë mënyrë: “Bazuar në gjetjet tona, nëse dikush ka luksin që të bëjë një sy gjumë gjatë ditës, do ketë benefite të mëdha për sa i përket presionit të gjakut.”

I gjithë ky lajm mund të tingëllojë si një lajm perfekt për gjumashët, mirëpo edhe ju të tjerët që nuk keni marrëdhënie të mira me gjumin, për të mirën tuaj, duhet të përpiqeni ta bëni pjesë të rutinës suaj “një sy gjumë.”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 19:17

Gjumi është një gjendje e natyrshme pushimi i rregullt trupor.Ai është përkufizuar si një gjendje e pavetëdijshme. Kur njeriu nuk fle mjaftueshëm është më i rrezikuar që ti krijohen rrudha në fytyrë.

Postuar: 19/11/2019 - 18:13

Shpesh herë, meshkujt duan të dinë se çfarë pëlqejnë femrat tek ata.Për këtë, shkencëtarët bënë n

Postuar: 19/11/2019 - 17:48

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie.

Postuar: 19/11/2019 - 15:50

Çdo ditë të javës i bashkohet një grup ushqimor deri në fundjavë.

Postuar: 19/11/2019 - 13:46

Mediat e huaja kanë shkruar së fundmi për mundësinë që do të kenë së shpejti të gjitha gratë për

Postuar: 19/11/2019 - 08:25

Pavarësisht se i dimë dëmet që sjell duhani për shëndetin tonë, të shumtë janë ata që e pijnë atë

Postuar: 18/11/2019 - 18:34

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut.Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë