BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Shëndeti

Flini gjumë pa ankth: Këto janë gjashtë mënyra për të fjetur pa mendime të trishtuara

Flini gjumë pa ankth: Këto janë gjashtë mënyra për

Mendimet anksioze ndikojnë në shumë aspekte të jetës, duke përfshirë edhe gjumin. 

Sipas statistikave, rreth 70% e njerëzve shqetësohen për punën, paratë, fëmijët dhe marrëdhëniet të paktën 3 herë në javë. Dhe sa më shumë ankth, aq edhe më keq.

Si të shpëtoni nga këto mendime dhe të filloni të flini normalisht?

Për të fjetur, duhet të ulni rrahjet e zemrës në 60 rrahje në minutë ose më pak. Filloni relaksimin e muskujve tuaj. Shtrihuni në krevat dhe përpiquni të relaksoni këmbët, më pas lëvizni, qëndroni të qetë dhe fokusohuni në “përhapjen” në shtrat.

Para se të shkoni në shtrat, shkruani tri gjërat më të rëndësishme dhe çfarë të bëni për secilën prej tyre. Për shembull, “dhëmbët e fëmijëve – shkruani te dentisti”. Kur ka një zgjidhje për çdo detyrë, truri përshtatet më mirë për të fjetur.

Ju ndihmon të bini në gjumë më shpejt dhe të hidheni e të rrotulloheni më pak në gjumë.

Dëgjoni kompozimet më të mira instrumentale me një ritëm të ngadaltë, në të njëjtën kohë ndihmon në ngadalësimin e pulsit.

Ju nuk duhet të shkoni në shtrat nëse jeni të zemëruar ose shumë të shqetësuar. Përpiquni të rikuperoni çdo emocion të fortë përpara se të flini.