BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh me monedhat e tjera? Ja me sa blihen dhe shiten dollari dhe euro ditën e sotme

Çfarë po ndodh me monedhat e tjera? Ja me sa blihen dhe shiten
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Në shtatë ditë janë hapur pesë dosje penale për politikanët e lartë, SHBA ka nisur hetimet për Metën, Berishën dhe...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Në shtatë ditë
x
BREAKING NEWS

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te mesazhet dhe takimet me ish-agjentin e FBI, mediat amerikane tregojnë si funksiononte skema dhe publikojnë informacionin që mund të tronditë kryeministrin shqiptar

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te
x
BREAKING NEWS

27 Janar 2023

27 Janar 2023
x
BREAKING NEWS

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj deputetes së PS-së: Na sillni fakte dhe jo komente

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj
x
BREAKING NEWS

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse zbarkoi në zyrën e Altin Dumanit: Çështje të bujshme që janë hapur dhe nuk mbaron këtu

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse
x
BREAKING NEWS

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar? Ambasadorja Hohmann zbardh të vërtetën

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar?
x
BREAKING NEWS

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare", Salianji: Edi Rama sot minimalisht duhet të dorëhiqet

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare",
x

Shëndeti

Fluks nga virozat, mjekja u bën thirrje prindërve: Mos neglizhoni simptomat

Fluks nga virozat, mjekja u bën thirrje prindërve: Mos neglizhoni

Virozat e stinës, kanë shtuar fluksin në pediatrinë e Vlorës. Mjekët thonë se rreth 70 fëmijë kërkojnë ndihmë çdo 24 orë, ndrësa u bëjnë thirrje prindërve të mos neglizhojnë por të paraqiten në Urgjencë.

Shpërthimi i virozave të stinës ka bërë që çdo ditë dhjetëra prindër të kërkojnë ndihmë shëndetësore në Pediatrinë e Vlorës. Mjekia  Rina Llanaj thotë se më të prekurit janë të vegjlit, nga një deri në tre vjeç, ndërsa problemet më të sheshta kanë të bëjnë me rrugët respiratorë.

“Situata në pavijonin tonë nga 15 ditshi i dytë i nëntorit e fillimi i dhjetorit, ka shtuar numrin e vizitave. Lidhet me lagështinë e ambientit, ndryshimin e temperaturave. Ne bëjmë vizita gjatë 24 orëve, 50-60-70 fëmijë. Shtrojmë vetëm fëmijët që kanë probleme. Mund të shtrojmë deri në 10 fëmijë. Moshat më të prekura janë moshat parashkollore, deri në 3 vjeç. Më tepër fëmijët që janë në kopshte, çerdhe sepse kontakti është më i madh.- tha mjekja. 

Mjekjapediatre u bën thirrje prindërve që të mos i neglizhojnë simptomat dhe shqetësimet që manifestojnë fëmijët, por të paraqiten menjëherë në urgjencë.