BREAKING NEWS

Tritoli në shtëpinë e Armand Dukës/ Arrestohet biznesmeni 34-vjeçar, Policia del me reagim zyrtar

Tritoli në shtëpinë e Armand Dukës/ Arrestohet biznesmeni
x
BREAKING NEWS

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/ Frrok Çupi parashikon zhvillime të bujshme, lëshon paralajmërimin 'bombë' për këtë politikan të njohur: Është në prag të burgut

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/
x
BREAKING NEWS

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon ‘thumbin’ e fortë për përplasjen Duka-Veliaj dhe ngre dyshimet: Mund ta ketë bërë...

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon
x
BREAKING NEWS

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja kontrollon makinat luksoze dhe ato me targa të huaja/ Çfarë ka ndodhur?

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja
x
BREAKING NEWS

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen dëshmia tronditëse nga SHBA, biznesmeni i njohur shqiptar rrëfen si e shpëtoi Arben Kraja

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e njerëzish ku dëmtohen interesat e SHBA, ai dhe Berisha i kanë sytë nga Ukraina, synojnë azil në Rusi

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e
x
BREAKING NEWS

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike, FBI-CIA-DASH bashkëpunim me Thesarin për aferat e emrave në listën e zezë, ja raporti

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike,
x
BREAKING NEWS

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet
x

Shëndeti

Forcon kujtesën dhe mbron trurin, arsyet përse duhet të konsumojmë çdo mëngjes një gotë nga ky lëng

Forcon kujtesën dhe mbron trurin, arsyet përse duhet të

Me kalimin e moshës ekspertët vënë re një rënie të fortë në aftësitë e të nxënit.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, rreth 40 përqind e njerëzve mbi 65 vjeç vuajnë nga problemet me kujtesën të nxitura nga mosha.

Ekspertët nuk përjashtojnë rolin e faktorëve genetikë, ushqyerjes dhe aktivitetit fizik në humbjen e kujtesës.

Megjithatë ata nënvizojnë se mosha është një kontribues kryesor.

Njeriu nuk ka të drejtën e fjalës tek plakja, por ama ai ka rolin kryesor në vendimmarrje kur bëhet fjalë tek aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme.

Kjo e fundit është shumë e thjeshtë.

Mjafton që njeriu të ketë vullnet dhe të përzgjedhë ushqimet e duhura: peshk, yndyrna të shëndetshme, perime dhe fruta.

Një nga frutat më të mira për shëndetin e trurit dhe të gjithë organizmit është shega.

Ky frut dhe lëngu i tij janë jashtëzakonisht të pasur me antioksidantë të cilat shërbejnë si mburojë për trurin.

Të dhënat ku AgroWeb.org bazohet, konfirmojnë se një gotë me lëng shege ka tre herë më shumë antioksidantë se çaji jeshil.

Përmbajtja e antiksidantëve është më e lartë kur lëngu është marrë nga fruti i plotë, pra me gjithë lëkurë.

Çfarë Roli Luajnë Antioksidantët Tek Shëndeti  Trurit

Të dhënat shkencore thonë se antioksidantët parandalojnë radikalet e lira të shkatërrojnë qelizat e trurit.

Truri është i lidhur direkt me zemrën dhe lëngu i shegës bashkë me antioksidantët mbrojnë të dy organet me efikasitet të plotë.

Njerëzit e moshuar që kanë një shëndet të mirë kardiovaskular, kanë një kujtesë më të fortë.

Kjo ndodh sepse truri është në varësi të sistemit kardiovaskular.

Një artikull i publikuar në revistën Neurobiology of Disease, shpjegon se lëngu i shegës ul rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit.

Kjo gjë ndodh si rezultat i antioksidantëve që ofron shega.

Një tjetër aspekt mirëbërës i shegës është glukoza, të cilën truri e përdor për energji, më shumë se çdo ushqyes tjetër.

Kësisoj nëse ju e pini lëngun e shegës që në mëngjes truri juaj do të marrë energjinë e nevojshme për një ditë të mbarë./AgroWeb.org