Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Foto po bëhet virale tregon të ‘fshehtat’ e një gruaje gjatë lindjes!

Postuar: 21/04/2019 - 14:21

Shumica e njerëzve e dinë se qafa e mitrës së një gruaje shtrihet deri në 10 centimetra para se ajo të nisë të zgjerohet gjatë lindjes. Por sa e madhe është kjo me të vërtetë?

Një imazh që po bëhet viral në mediat sociale ilustron faktin se sa më i madh se 10 cm zgjerohet me të vërtetë, duke ofruar një kuptim më të gjerë të asaj që nënat kalojnë gjatë lindjes.
 
Imazhi tregon një dërrasë druri rrethore me dhjetë radhë brenda tij. secili prej radhëve nga 1 deri tek 10 tregon diametrin.
 
Në rrethin e dhjetë që është 10 centimetra, shihet koka e një foshnje pas saj.
 
Gjerësia 10 cm është gjerësia më e madhe e qafës së mitrës së një gruaje dhe matet para se mjekët dhe infermierët ta inkurajojnë atë të fillojë lindjen e bebit.
 
Qafa e mitrës është në majë të vaginës, disa centimetra brenda një gruaje dhe e ndan vaginën nga mitra, ku është foshnja.
 
Më tej, 10 cm. është pika shtytëse, jo matja përfundimtare. Qafën e mitrës mund të vazhdojë të zgjerohet për të akomoduar kokën e një porsalinduri, i cili mund të jetë pak më i madh.
 
Steffanie Christi’an, këngëtare dhe kompozitore nga Detroiti, Michigan, duket se ka qenë e para ajo që postoi foton më 9 prill.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 23:33

Në Shqipëri, marinimi i mishit përpara gatimit, nuk ka qenë proces i njohur masivisht dhe ende për shumicën (pjesën më të madhe) e konsumatorëve të tij, është praktikë e pa zbatueshme.

Postuar: 24/05/2019 - 23:16

 Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilo

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d