Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fruti çudibërës/ Eliminon aneminë në dy ditë, shkatërron kancerin dhe shëron diabetin!

Postuar: 23/09/2018 - 20:30

Pitahaya, i njohur edhe si dragon fruit është spektakolar. Ka një tul të butë dhe me një shije të ngjashme me pjeprin dhe kivin.

Lëvorja e saj e parregullt dhe luspat të japin vërtet ndjesinë e lëkurës së dragoit. Ky frut është i pasur në tyramine, një aminoacid që aktivizon glukagonin e hormoneve, i cili stimulon trupin që të përdorë glukozën e rezervuar dhe yndyrën si një burim energjie.

Pitahaya mund të konsumohet natyrshëm, në sallata, në ëmbëlsira, pasta, akullore, por edhe në pije. Ka 3 lloje të pitahaya: të kuqe, të verdhë dhe të bardhë. Pitahja është e kësaj ngjyre brenda dhe jashtë.

Ky frut është i pasur me vitamina, minerale dhe oligosakaride. Ato shërbejnë për të ulur kolesterolin, vonuar plakjen, nivelet e sheqerit në gjak, etj. Përbërësit e tij më të rëndësishëm janë Omega 3, Magneziumi dhe Kalciumi.

Ju mban të rinj

Siç e kemi thënë tashmë, pitahaya vonon shfaqjen e shenjave të plakjes. Duke qenë plot me antioksidantë dhe vitaminë C, është shumë e dobishme në fusha të tjera të mjekësisë natyrore. Ajo shërben për të stabilizuar radikalët e lirë dhe për të mbrojtur qelizat nga dëmtimet që shkaktohen.

Një peshë ideale

Fruti i dragonit është i pasur me fibra, kështu që mund të na ndihmojë shumë kur bëhet fjalë për humbjen e peshës. Ju do të ndiheni të plotësuar për një kohë të gjatë. Kjo gjithashtu zvogëlon shanset për diabet të tipit dy.

Diabeti dhe kanceri

Pitahaya ka një përmbajtje të lartë të oligosakarideve, të cilat parandalojnë sëmundje të tilla si diabeti dhe kanceri i zorrës së trashë. Përveç kësaj, ajo ndihmon në reduktimin e marrjes së kalorive, infeksioneve bakteriale, etj. Gjithashtu neutralizon bakteret toksike që mund të depërtojnë në trup.

Zgjidhja për pagjumësi dhe ankth

Zieni 2 lugë lule pitahaya në 1 filxhan ujë për 5 minuta. Konsumojeni pak para se të flini.

Zgjidhja për kapsllëk

Duhet të lani mirë frutin, ta copëtoni në gjysmë dhe ta vendosni tulin në një blender. Pini këtë lëng çdo mëngjes.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/12/2018 - 19:46

Aciditeti dhe problemet me fryrjet në stomak janë jo vetëm bezdisëse por shkaktojnë parehati të madhe.Aciditeti në stomak shoqërohet me një ndjesi djegieje në kraharor.Goja mer shije të athët ndërkohë që fyti acarohet

Postuar: 17/12/2018 - 18:39

Sot është dita ndërkombëtare e sëmundjes së diabetit, sëmundje e cila vlerësohet se është shkak

Postuar: 17/12/2018 - 18:31

Falë vetive antioksiduese, antibakteriale, detoksikuese, antivirale dhe hidratuese, aloe vera ë

Postuar: 17/12/2018 - 18:17

Kjo është dhe periudha e vitit në të cilën duhet të bëjmë më shumë kujdes për të mos u sëmurë s

Postuar: 17/12/2018 - 17:16

Femrat e përjetojnë orgazmën më shpejt nëse qëndrojnë mbi partnerin.Sipas “The Sun”,

Postuar: 17/12/2018 - 17:05

Ekspertët kanë lëshuar paralajmërimin se pijet energjike, që në përbërjen e tyre kanë doza kafe

Postuar: 17/12/2018 - 14:55

Dhimbjet e kokës janë të një intensiteti të ndryshëm dhe në shumicën e rasteve nuk sinjalizojnë n