BREAKING NEWS

Yuri Kim i dha mesazhin e fortë, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente

Yuri Kim i dha mesazhin e fortë, Lulzim Basha bën lëvizjen
x

Shëndeti

Fruti çudibërës/ Eliminon aneminë në dy ditë, shkatërron kancerin dhe shëron diabetin!

Fruti çudibërës/ Eliminon aneminë në dy ditë,

Pitahaya, i njohur edhe si dragon fruit është spektakolar. Ka një tul të butë dhe me një shije të ngjashme me pjeprin dhe kivin.

Lëvorja e saj e parregullt dhe luspat të japin vërtet ndjesinë e lëkurës së dragoit. Ky frut është i pasur në tyramine, një aminoacid që aktivizon glukagonin e hormoneve, i cili stimulon trupin që të përdorë glukozën e rezervuar dhe yndyrën si një burim energjie.

Pitahaya mund të konsumohet natyrshëm, në sallata, në ëmbëlsira, pasta, akullore, por edhe në pije. Ka 3 lloje të pitahaya: të kuqe, të verdhë dhe të bardhë. Pitahja është e kësaj ngjyre brenda dhe jashtë.

Ky frut është i pasur me vitamina, minerale dhe oligosakaride. Ato shërbejnë për të ulur kolesterolin, vonuar plakjen, nivelet e sheqerit në gjak, etj. Përbërësit e tij më të rëndësishëm janë Omega 3, Magneziumi dhe Kalciumi.

Ju mban të rinj

Siç e kemi thënë tashmë, pitahaya vonon shfaqjen e shenjave të plakjes. Duke qenë plot me antioksidantë dhe vitaminë C, është shumë e dobishme në fusha të tjera të mjekësisë natyrore. Ajo shërben për të stabilizuar radikalët e lirë dhe për të mbrojtur qelizat nga dëmtimet që shkaktohen.

Një peshë ideale

Fruti i dragonit është i pasur me fibra, kështu që mund të na ndihmojë shumë kur bëhet fjalë për humbjen e peshës. Ju do të ndiheni të plotësuar për një kohë të gjatë. Kjo gjithashtu zvogëlon shanset për diabet të tipit dy.

Diabeti dhe kanceri

Pitahaya ka një përmbajtje të lartë të oligosakarideve, të cilat parandalojnë sëmundje të tilla si diabeti dhe kanceri i zorrës së trashë. Përveç kësaj, ajo ndihmon në reduktimin e marrjes së kalorive, infeksioneve bakteriale, etj. Gjithashtu neutralizon bakteret toksike që mund të depërtojnë në trup.

Zgjidhja për pagjumësi dhe ankth

Zieni 2 lugë lule pitahaya në 1 filxhan ujë për 5 minuta. Konsumojeni pak para se të flini.

Zgjidhja për kapsllëk

Duhet të lani mirë frutin, ta copëtoni në gjysmë dhe ta vendosni tulin në një blender. Pini këtë lëng çdo mëngjes.