BREAKING NEWS

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke bërtitur njëzëri: Rama ik!

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke
x
BREAKING NEWS

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë drejt spitalit

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë
x
BREAKING NEWS

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së rrëfen tmerrin: Ishte i dehur, iu hodha sipër dhe i kapa armën pasi...

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së
x
BREAKING NEWS

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin Elbasan-Tiranë

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin
x
BREAKING NEWS

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD akuzon ashpër kryeministrin dhe publikon foton: Ja çfarë po përpiqet të bëjë Rama

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit të The Sun: Rama nuk po bën asgjë për të parandaluar shpopullimin dhe trafikimin e qytetarëve

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit
x

Shëndeti

Fryjini për disa sekonda gishtit të madh të dorës dhe do të befasoheni nga ajo që do t’iu ndodhë

Fryjini për disa sekonda gishtit të madh të dorës dhe do

Nëse ndjeni dhimbje, ndonjëherë vetëm duke shtyrë pika specifike, duke e mbajtur mendjen të zënë dhe me taktika të tjera të dobishme, trupi mund të kapërcejë edhe sëmundjet, dhimbjet dhe ankthet më të lodhshme.

Për të qetësuar nervat

Kur ndiheni të stresuar dhe nuk dini si të relaksoheni, hidhni pak ujë të ftohtë në fytyrë! Kombinimi i mbajtjes së frymës dhe ndjesisë së ujit të ftohtë në lëkurë, e bën trupin të mendojë se keni hyrë në ujë.

Më pas, në mënyrë refleksive, trupi përdor oksigjenin në mënyrë më efikase, gjë që do t’ju qetësojë. Ekspertët thonë se edhe një gotë ujë mund t’ju qetësojë.

Të jesh trim duke dhënë gjak

Nëse ideja e një gjilpëre ju frikëson, përpiquni të shpërqendroni veten! Kur infermierja të jetë gati për të futur gjilpërën, kollituni lehtë. Kjo do ta mbajë mendjen tuaj larg procesit dhe dhimbjes që mund të shkaktohet. Sigurisht që do të ishte mirë të informoni infermieren për planin tuaj!

Zvogëloni shanset për një djegie

Në vend që të shtrydhni menjëherë akullin, provoni të shtrydhni butësisht zonën e djegur me majat e gishtave. Kjo do ta kthejë temperaturën e zonës në mënyrë më të barabartë në temperaturën e trupit, gjë që do të zvogëlojë mundësinë e flluskave. Lëkura juaj do të shërohet natyrshëm dhe nuk do të mbeten asnjë shenjë!

Zhdukja e një dhimbje dhëmbi

Nëse keni dhëmbë të ndjeshëm, ky truk mund t’ju ndryshojë jetën! Kur të filloni të ndjeni dhimbjen, vendosni një kub akulli në anën e pasme të dorës.

Fërkojeni atë përpara dhe mbrapa në zonën midis gishtit tregues dhe gishtit të madh. Kjo zonë është plot me nerva dhe akulli do të ndalojë përhapjen e mesazheve të dhimbjes.

Të jesh në ankth

Ju mund të relaksoheni dhe të qetësoheni në sekonda thjesht duke fryrë gishtin e madh. Tingëllon e çuditshme, por rregullon frymëmarrjen dhe kontrollon nervin pneumogastrik, gjë që ndihmon në uljen e rrahjeve të zemrës.

Largoni menjëherë migrenën

Nuk keni nevojë të merrni ilaçe të shtrenjta për migrenën. Me këtë teknikë të lashtë do të mund të lehtësoni edhe dhimbjet më të rënda të kokës. Duke përdorur gishtin tregues dhe gishtin e madh të njërës dorë, shtypni zonën midis gishtit të madh dhe gishtit tregues.

Shtypeni dhe mbajeni për 2 minuta në secilën anë dhe bëni lëvizje rrethore. Kjo do të çlirojë qarkullimin e gjakut, do të lehtësojë presionin nga qafa dhe koka dhe do të çlirojë çdo bllokim energjie.