Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gabimi që bëjnë të gjithë kur lajnë dhëmbët

Postuar: 19/05/2019 - 18:16

Procesi i larjes së dhëmbëve nuk është edhe aq i thjeshtë, dhe shumica bëjnë disa gabime. Po rendisim disa prej gabimeve që bëni më shpesh, dhe një prej tyrë është përdorimi i furçave të ashpra.

Një tjetër gabim është edhe larja menjëherë pas ngrënies.

Në fakt, jo të gjithë e dinë se duhet të prisni të paktën 30 minuta pasi keni ngrënë për të larë dhëmbët.

Ushqimi ka tendencë të dobësojë smaltin dhe prandaj duhet të presim që pH-i natyror të restaurohet.

Stomatologët rekomandojnë pastrimin e dhëmbëve të paktën dy minuta. Në këtë mënyrë ju mund t’i lani ato me butësi dhe të bëni pastrim super efektiv.

Por janë të shumtë njerëzit që nuk i lajnë dhëmbët brenda kësaj kohe, por më pak.

Lëvizjet lart e poshtë. Kemi zakonin e larjes së dhëmbëve duke bërë lëvizje që shkojnë nga lart poshtë.

Për fat të keq, ky është një gabim shumë i zakonshëm dhe duhet të dini absolutisht metodën e duhur për të qenë në gjendje të lani dhëmbët siç duhet.

Lëvizjet duhet të jenë rrethore.

Nuk lani gjuhën. Ka furça të veçanta për të pastruar gjuhën. Kur lani gojën, natyrisht, edhe gjuha duhet të pastrohet. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/09/2019 - 14:07

Kolesteroli i lartë mund të çojë në sëmundje koronare të zemrës, e cila është shkaku më i madh i sulmeve në zemër.

Postuar: 16/09/2019 - 11:51

Shpesh herë shohim që na bien qerpikët ose një rrallim të tyre, dhe nuk u kushtojmë vëmendje pasi

Postuar: 16/09/2019 - 09:53

Enti Federal i Mjedisit ka gjetur thuajse te të gjithë fëmijët e kontrolluar mbetje plastike.

Postuar: 16/09/2019 - 09:11

Limoni jeshil, apo siç njihet ‘lime’ është një nga agrumet më të përdorura në botë.

Postuar: 16/09/2019 - 08:17

Padyshim që çaji është një nga pijet më të preferuara dhe konsumohet pafund në çdo cep të botës.

Postuar: 16/09/2019 - 07:34

Dieta e njohur si “banania e mëngjesit” është tejet e thjeshtë dhe shumë e lehtë.

Postuar: 15/09/2019 - 22:44

Përveç simptomave të zakonshme si ethet, dhimbja, infeksionet mund të çojnë deri në humbje të dëg