Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gabimi që bëni kur laheni në mëngjes!

Postuar: 17/05/2018 - 19:47

Një dush i mirë në mëngjes shpesh herë konsiderohet si çelësi për të nisur ditën me pozitivitet, por ja që gabimet në të bërit dush mund të çojnë në probleme të caktuara të shëndetit.

Ta lani fytyrën në dush është një nga gabimet që çdokush e bën, dhe që mund të dërgojnë në probleme shëndetësore, shkruan Daily Mail.

Pesë aryse kryesore se pse nuk është mirë të lahemi në mëngjes janë:

1. Ta lani fytyrën në dush – sipas ekspertes së kujdesit ndaj lëkurës, Kaye Scott, nxehtësia e ujti dhe shtypja mund t’i bëjnë shumë keq lëkurën tuaj.

2. Të përdorni “loofah” (sfungjer) – dermatologu nga Orlando, Mathew Knight, insiston se përdorimi i këtij lloj sfungjeri bën që të krijoni një hapësirë të përsosur për bakteret, e që pastaj sjellin rreziqe shqetësuese për shëndetin tuaj.

3. Të qëndroni mbi ujin e përzier me sapun – nuk do të ua pastrojë këmbët tuaja. Në të vërtetë, fungusi mbetet në ujë të ngrohtë.

4. Të laheni në ujë të ashpër- nëse keni lëkurë të ndjeshme, duhet ta shmangni ujin natyral, dhe të laheni me ujë të shisheve apo të instaloni filtrues.

Mjekja Laura Ishmail, mjeke estetike, tha se uji me nivel të lartë të kalciumit mund ta irritojë lëkurën e njerëzve me gjendje të lëkurës si ekzema.

5. Ta përdorni zhiletën e lagësht – nëse e lini atë në ndonjë zonë të lagur, pa kohë të mjaftueshme dhe të pështatshme të tharjes, atëherë ju mund ta infektoni lëkurën tuaj pas çdo përdorimi.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2018 - 12:59

Flitet gjithnjë e më shumë për ushqimin e shëndetshëm dhe raportin mes shëndetit të organizmit tonë dhe asaj që hamë.

Por ndonjëherë mjafton vetëm pak, një ndryshim në stilin e jetës, mundësisht të harrojmë gjërat që na pëlqejnë por që nuk na bëjnë mirë.

Postuar: 20/05/2018 - 21:39

Problemet me mëlçinë janë të zakonshme tek njerëzit që konsumojnë alkool apo që hanë ushqime me yndyrë të lartë.

Postuar: 20/05/2018 - 21:39

Duhet ngrënë apo jo lëkura e peshkut? 

1) Do të këshilloja të preferonim peshkun e pjekur dhe jo atë të skuqur

Postuar: 20/05/2018 - 19:57

Një buzëqeshje e bardhë mund të tregojë çdo person tërheqës, të shëndetshëm dhe të ri.

Postuar: 20/05/2018 - 17:52

Depozitat e tepërta të yndyrës mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Postuar: 20/05/2018 - 17:42

Njerëzit që jetojnë në zonat rurale janë më të lumtur se sa banorët e qytetit.

Postuar: 20/05/2018 - 17:37

Rrudhat e ballit ndryshojnë paraqitjen e njeriut dhe e bëjnë atë të ngjajë më i moshuar.