Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gështenjat janë jo vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme/ Do të befasoheni kur të mësoni 5 përfitimet që sjellin për shëndetin tuaj

Postuar: 06/11/2019 - 10:10

Gështenjat e pjekura përveçse janë shumë të shijshme, gështenjat janë plot vlera ushqyese duke ofruar shumë lloje benefitesh për shëndetin. Më poshtë do të lexoni për 5 arsyet kryesore pse është një ide e mirë të sillni gështenja të pjekura në tryezë për familjen dhe miqtë tuaj.

Janë të shkëlqyera për personat me sëmundjen e Çeliakisë

Gluteni është një lloj proteine që  duhet të shmanget jo vetëm nga personat alergjikë ndaj glutenit, por edhe nga ata që kanë zgjedhur një regjim ushqimor pa gluten. Gështenjat nuk përmbajnë absolutisht gluten.

Janë plot antioksidantë

Nga të gjitha frutat e thata në planet, gështenjat janë të vetmet që përmbajnë vitaminë C. Dhe ato janë plot vitaminë C! Kjo vitaminë është e nevojshme për lëkurë të shëndetshme, dhëmbë dhe kocka të forta. Gjithashtu forcon sistemin tuaj imituar. Gjatë muajve të ftohtë, imuniteti i lartë është një gjë e mirë. Për shkak se vitamina C ka veti antioksiduese, gjithashtu ndihmon në ngadalësimin e procesit të plakjes duke eliminuar radikalet e lira në trup.

Ato ofrojnë nivele të qëndrueshme të energjisë

Gështenjat janë shumë të pasura me karbohidrate komplekse që do të thotë se treten ngadalë. Karbohidratet komplekse nuk janë si ato të thjeshtat të cilat rrisin sheqerin në gjak, por ju sigurojnë ngopje për një kohë të gjatë.

Ndihmojnë në uljen e kolesterolit

Fibrat dietike janë të rëndësishme në mbajtjen në kontroll të kolesterolit të keq. Rastësisht dhe për fat të mirë, gështenjat përmbajnë karbohidratet e një lloji të padëmshëm. Gështenjat gjithashtu përmbajnë shumë acide yndyrore të pangopura që ndihmojnë në uljen e LDL (kolesteroli i keq) dhe rrisin HDL ose (kolesterolin e mirë).

Gështenjat sigurojnë folate për riparimin e qelizave

Acidi folik ose folatet janë një nga vitaminat e shumta të grupit B. Këto lëndë ushqyese luajnë një rol të rëndësishëm, shumë jetik për shëndet të mirë dhe jetëgjatësi. Një nga detyrat e tyre themelor është të sigurojnë riparimin e qelizave, sintezën e ADN-së, formimin e përbërësve të gjakut dhe metabolizimin e aminoacideve. Gratë shtatzëna duhet të konsumojnë gështenja pasi folatet që përmbajnë ato janë shumë të dobishme për fetusin në rritje. Folatet gjithashtu ndihmojnë në kurimin e depresionit dhe largojnë plakjen e trurit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2019 - 19:01

Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla. Lulet dhe frutat e bimës së egër të kulumbrisë përdoren në mjekësinë popullore.

Postuar: 13/11/2019 - 09:41

Nëse i hidhni një sy duarve, atëherë do kuptoni se sa shumë thonë për shëndetin tuaj.

Postuar: 12/11/2019 - 23:51

Një në katër të moshuar në Evropë do të kenë degjenerim makular.

Postuar: 12/11/2019 - 14:32

Jemi në mesin e vjeshtës, dhe si çdo vit tjetër, në çdo farmaci lexojmë njoftimin e fillimit të s

Postuar: 11/11/2019 - 15:54

Te flokët ekziston një ”spiun” molekular që lejon të zbulohet skizofrenia edhe para s

Postuar: 11/11/2019 - 15:48

Për gratë, të cilat vuajnë nga forma trefishe e kancerit të gjirit, e cila është forma më e rëndë

Postuar: 11/11/2019 - 15:12

Në mesin e shumë pijeve, të cilat janë dietike si dhe ndihmojnë në heqjen e yndyrës në pjesën e b