BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Shëndeti

Gjen përdorim masiv, ky vaj bimor jep ekfete pozitive në largimin e stresit dhe lehtësimin e dhimbjes së kokës

Gjen përdorim masiv, ky vaj bimor jep ekfete pozitive në largimin e

Ka një erë të mrekullueshme që përshkon çdo hapësirë në të cilën ndodhet. Ai “vishet” me aromën e tij dehëse dhe u jep një shije fantastike pjatave, pijeve të njohura, por edhe çamçakëzëve tanë të preferuar. Megjithatë, nuk është vetëm një sekret kulinar, por përfshihet edhe si përbërës në sapunë dhe produkte kozmetike të ndryshme. Flasim për nenexhikun, një nga bimët me erën më karakteristike.

Pikërisht falë aromës së tij të fortë, nenexhiku sot përpunohet në forma të ndryshme, për t’u përdorur në produkte të ndryshme. Një nga këto forma është vaji i mentes, i marrë nga pjesët e lulëzuara dhe gjethet e bimës.

Përveç shijes dhe aromës që u jep ushqimeve dhe kozmetikës, nenexhiku është përdorur prej mijëra vitesh edhe si një agjent terapeutik për probleme të ndryshme shëndetësore. Është më i njohur për vetitë e tij të dobishme në trajtimin e kushteve të tilla si sindroma e zorrës së irrituar (IBS) dhe probleme të tjera të tretjes, ftohja e zakonshme, dhimbje koke dhe më shumë. Në të njëjtën kohë, vaji i mentes rekomandohet edhe për përdorim lokal në lëkurë, me qëllim trajtimin e gjendjeve të tilla si dhimbje muskulore, dhimbje kyçesh dhe kruajtje. Në aromaterapinë, vaji i mentes promovohet për të trajtuar kollën dhe ftohjen, trajtimin e dhimbjeve, përmirësimin e funksionit mendor dhe reduktimin e stresit.

Një sasi e kufizuar kërkimesh kanë treguar efektin e dobishëm të mentes në menaxhimin e sindromës së zorrës së irrituar, duke sugjeruar që vaji i mentes në formë kapsule mund të përmirësojë simptomat te të rriturit, por gjithashtu të zvogëlojë dhimbjen e barkut te disa fëmijë.

Efekti i dobishëm i mentes në sistemin tretës është vërtetuar edhe nga fakti se, sipas hulumtimeve të tjera, produkte specifike që kombinojnë vajin e mentes me përbërës të tjerë, si vaji i kuminit ose gjethet e mentes, mund të ndihmojnë në lehtësimin e dispepsisë.

Megjithatë, është vërtetuar edhe efekti pozitiv i mentes si përbërës në produktet e xhelit apo kremit, të cilat aplikohen lokalisht në lëkurë, duke trajtuar patologji të ndryshme. Për shembull, një sasi e kufizuar e provave sugjeron se vaji i mentes së përdorur në mënyrë topike mund të jetë i dobishëm për dhimbjet e kokës. Në të njëjtën kohë, një sërë studimesh tregojnë se mund të jetë një aleat i fortë i grave që ushqejnë me gji, pasi aplikimi i tij në zonën e thithkave redukton dhimbjen dhe shëron lëkurën e irrituar. Megjithatë, është jashtëzakonisht e rëndësishme që të aplikohet në një interval kohor me ushqyerjen me gji dhe të pastrohet përpara se foshnja të ushqehet sërish me gji, pasi kontakti i tij me fytyrën e fëmijës është i ndaluar, duke rritur rrezikun e problemeve që lidhen me frymëmarrjen.

Një studim i vogël zbuloi gjithashtu përfitimet e përdorimit të vajit të mentes në reduktimin e spazmave gjatë procedurave të caktuara, të tilla si endoskopia ose ekzaminimi i klizmës.

Në përgjithësi, përdorimi i vajit të mentes konsiderohet i sigurt, për sa kohë që përdoret në dozat e rekomanduara. Efektet anësore të mundshme, sipas ekspertëve, lidhen me simptomat e urthit, të përzierat, dhimbjet e barkut dhe tharjen e gojës. Më rrallë, vaji i mentes mund të shkaktojë reaksione alergjike. Sa i përket lëkurës, përdorimi i vajit mund të shkaktojë skuqje dhe acarim të lëkurës. Në çdo rast, është e dobishme të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të merrni ndonjë suplement ose produkt për përdorim në lëkurë.