BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x
BREAKING NEWS

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive në PD, largohet sekretari i PD dhe 13 anëtarë Kryesie në këtë qytet të vendit: Basha po e kthen në një parti klienteliste (Publikohet letra)

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive
x
BREAKING NEWS

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë “funeralin” e tij, as florinjtë nuk i bëjnë më punë, i mbyllën çdo derë në Uashington

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë
x
BREAKING NEWS

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po i dërgojnë amerikanët mesazh SPAK të hapë dosjet e PPP?

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po
x
BREAKING NEWS

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja
x

Shëndeti

Gjendet molekula që kuron sëmundjen e Parkinsonit

Gjendet molekula që kuron sëmundjen e Parkinsonit

Një molekulë që shkon direkt në tru për të shuar simptomat e sëmundjes Parkinson. Kjo  është ajo që studiuesit e Universitetit Shtetëror të Milanos do të zhvillojnë falë një granti të fituar si pjesë e programit të skautimit Seed4Inovation, promovuar nga Fondacioni UNIMI në bashkëpunim me Inovacioni i Menaxhimit dhe Rritja e Njohurive Universitare.

Parkinsoni është një sëmundje progresive neurodegjenerative që çon në një rënie të vazhdueshme të kontrollit motorik dhe cilësisë së jetës. Pothuajse 10 milion njerëz vuajnë nga kjo sëmundje dhe do të ketë 40 milion në 2040 si rezultat i rritjes progresive të jetëgjatësisë, shkruan ANSA.

Deri më sot, nuk ka ilaçe me të vërtetë efektive, sepse molekulat e mundshme të dobishme nuk janë në gjendje të kapërcejnë pengesën e trurit në gjak që ndan trurin nga qarkullimi i gjakut.

Duke u nisur nga informacioni i marrë në pothuajse 50 vjet aktivitet kërkimor në fushën e sistemit nervor qendror, ekipi i Universitetit ka hartuar një molekulë, përkatësisht një oligosakarid të quajtur OligoGM1, e cila imiton disa përbërës të membranave të neuroneve. Injektuar në gjitarë, OligoGM1 u zbulua se ishte në gjendje të kapërcente barrierën e trurit në gjak.

Qëllimi i studiuesve është të kryejnë të gjithë rrugën e eksperimentimit deri në provat klinike mbi njerëzit, me shpresën se oligosakaridet mund të bëhen një ilaç i dobishëm për pacientët. Projekti është kryer nga një ekip kërkimor i formuar nga Sandro Sonnino, Elena Chiricozzi, Laura Mauri, Maria Fazzari dhe Giulia Lunghi.