BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Shëndeti

Gjinekologia bën deklaratën shokuese: Duhet kujdes me përdorimin e tamponit, ja pasojat

Gjinekologia bën deklaratën shokuese: Duhet kujdes me përdorimin

Gjinekologia e njohur Enriketa Kroi, e ftuar në një emision televiziv ka komentuar një zakon që femrat e bëjnë shumë shpesh kur janë me ciklin menstrual, përdorimin e tamponit.

Ajo tregon se tamponi nuk është aspak i shëndetshëm, pasi në fund të ditës është thjesht një trup i huaj në trupin tonë dhe se shumë vajza harrojnë ta heqin, gjë e cila më vonë shkakton probleme të shumta me shëndetin. Sipas saj këto raste janë të shumta në ditët e sotme.

"Unë e kuptoj që kollajlliku na bën ne femrave që për hatër të një veshje delikate, të bukura që na bën të ndihemi mirë, gjatë ciklit menstrual të përdorim disa elementë të cilat na japin komoditet në jetën e përditshme. Problemi është që shpesh herë, këto tamponë harrohen brenda, ndodh rëndomë, shpesh herë nuk kuptohet, ikën ai filli i tamponit, pacientja kur shkon në tualet mendon që  e ka nxjerrë dhe vetëm pas disa ditësh ndjen një erë shumë të rëndë nga poshtë sepse është gjak i ndenjur. Drejtohet tek mjeku për të bërë një vizitë, nuk mendon se ka një tampon atje.

Të gjitha gocat dhe femrat e dinë që ai tampon mbi 8 orë ose 12 orë nuk mund të mbahet sepse jep diskomfort në rrugët vaginale. Problemi është se shpesh herë shumë prej tyre nuk e kuptojnë që tamponi ka ngelur brenda sepse ka ikur fija dhe kur ikën fija, tamponi ngelet brenda dhe ajo nuk e kupton.

Problemi qëndron se këto janë trupa të huaj dhe dashur padashur ti ke vendosur një trup të huaj brenda trupit tënd. Po kur harrohen garza gjatë procedurës rutinë të gjinekologut? Harrohen brenda në vaginë, gjatë lindjeve vaginale shpesh herë ne tamponojmë kur kemi lindje të vështirë dhe harrohen këto garza. Në të gjitha këto raste vagina pëson trauma të vogla dhe nëse at ka baktere të vaginës që janë rëndomë në vaginë, për shembull stafilokoku është banor normal i vaginës, puna është që nëse nga vagina, kalon në gjak, në disa rrugë që nuk janë të tij, ai patjetër që fillon çliron toksina që goditin gjithë organet e trupit, e para është zemra, është mëlçia, veshkat”, tregon gjinekologia Enriketa Kroi