Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Goja ju mban erë të keqe?/ Urgjent te mjeku, rrezikoheni nga këto sëmundje

Postuar: 12/01/2019 - 17:21

Nëse ju mban goja erë të keqe, rrezikoheni nga këto sëmundje. Urgjent tek mjeku!
 
Ja shkaqet nga se mund te vuani:
 
1. DIABETI
 
Ketoacidosis, i njohur gjithashtu edhe si kundërmimi me erë frute, është një mënyrë natyrale që tregon për probleme serioze diabetike në njerëz.
 
2. KANCERI NE MUSHKERI
 
Era e keqe që del nga goja, duke mos pasur dhëmbë të prishur, mund të jetë gjithashtu shenjë e kancerit në mushkëri, thonë një pjesë e madhe e mjekëve.
 
3. DESHTIMI I VESHKAVE
– Veshkat largojnë mbeturinat nga gjaku ynë.
 
Kështu që nëse ato dështojnë, trupi ynë nuk mund të pastrohet më nga helmet e veta.
 
Kjo ndikon që helmet të lëshohen më pas përmes sistemit të frymëmarrjes.
 
4. OBEZITETI
 
Një qendër mjekësore në Los Anxhelos analizoi erën e keqe të gojës të disa njerëzve, për të gjetur nëse ato ishin tregues të zhvillimit të obezitetit.
 
Pasi u studiuan 792 pjesëmarrës, hulumtuesit gjetën se prezenca e disa gazrave të caktuar në frymëmarrje, tregonin nëse një njeri vuante nga obeziteti apo jo.
 
5. STOMAKU
– Era e keqe e gojës mund të jetë tregues gjithashtu se keni probleme me stomakun.
 
Nëse filloni të keni erë të keqe të gojës, kundërmuese, është mirë që të shkoni tek mjeku për një kontroll.
 
Ketoacidosis, i njohur gjithashtu edhe si kundërmimi me erë frute, është një mënyrë natyrale që tregon për probleme serioze diabetike në njerëz.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/06/2019 - 14:12

Sipas një studimi të fundit, një orë gjumë në ditë i bën shumë mirë shëndetit tuaj.

Postuar: 23/06/2019 - 10:26

Vera erdhi dhe sapo shkojmë në plazh, të gjithë pësojmë diegie, në rastet kur nuk mbrojmë veten n

Postuar: 23/06/2019 - 09:56

Njërëzit kanë ngrënë bukë prej qindra e mijëra vitesh.

Postuar: 21/06/2019 - 08:53

Nëse deri më sot keni pirë vetëm ujin me limon, tashmë ka ardhur koha të njiheni me fuqine e ujit

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të s

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu