Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gripi i syrit, çfarë duhet të dini për virozën më e re që po përhapet me shpejtësi në Tiranë

Postuar: 11/07/2019 - 07:35

  Ndryshe nga vitet e kaluar një virus i ri po qarkullon këtë verë në Shqipëri. Ky virus njihet si gripi i syrit dhe në Tiranë po merr përmasat e një epidemie.

 
Mjekët tregojnë, se gripi është i formës agresive dhe shenjat fillojnë dy javë pas prekjes nga virusi.
 
Gripi i syrit  është ngjitës përmes kontakteve me duart dhe nga sendet e ndryshme.
 
Deklarata e mjekes okuliste Nora Burda për A2 Cnn:
 
Konjunktiviti adenoviral, i cili shkaktohet nga një virus që prek sytë, këtë vit ka një agresivitet shumë të shprehur. Merret me anë të ajrit, me anë të duarve, nga këllëfi ku flihet gjumë, prandaj duhet bërë shumë kujdes”.
Një nga shkaktarët e epidemisë është plazhi. Mjekët bëjnë apel që të sëmurët mos të shkojnë në pishina dhe as në det, pasi infeksioni kalon përmes ujit.
 
Gripi nis me sy të fryrë,  të skuqur, me lotim dhe vështirësi në shikim deri në mbyllje të syrit. Sipas mjekëve, çdo neglizhencë shkakton komplikacione të rënda deri humbje të shikimit

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2019 - 11:07

Kamomili konsiderohet një bimë e sigurt dhe është përdorur në shumë kultura për shërimin e sëmundjeve të ndryshme të lidhura me stomakun, si dhe si një sedativ i lehtë.

Postuar: 11/12/2019 - 10:43

Mjafton të merrni një enë të madhe dhe ta mbushni me ujë të ngrohtë.

Postuar: 10/12/2019 - 15:12

Shkenca e ka aprovuar që roli i qumështit në shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm.

Postuar: 10/12/2019 - 13:07

Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore.

Postuar: 10/12/2019 - 12:55

Kushdo që ka marrë të paktën njëherë të vetme në jetë pilulën kontraceptive, në mënyrë të pashman

Postuar: 10/12/2019 - 12:07

Shkencëtarët kanë krijuar një pajisje e cila mund të shkatërrojë qelizat e tumorit të lëkurës.

Postuar: 10/12/2019 - 11:46

Ann Cameron në vitin 2012 iu nënshtrua një operacioni, për shkak të kancerit në zorrën e trashë.