Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gruaja "shëron" kancerin e vezoreve duke përdorur këtë vaj

Postuar: 16/09/2019 - 20:52

Mjekët pretendojnë se një grua ‘kuroi’ kancerin ovarian, pasi mori trajtimin tradicional të vajit të kanabisit dhe ekstraktit të kajsisë.
 
Një rast i tillë është evidentuar nga kirurgët e Universitetit të Kalifornisë, San Diego.
 
Pasi u diagnostikua me një formë të rrallë të kancerit ovarian dhe nuk e trajtoi me kohë, një grua 81-vjeçare zgjodhi t’i nënshtrohej ndërhyrjeve kirurgjike.
 
Meqenëse rezultoi në dështim të kurimit të gjendjes shëndetësore, gruaja vendosi të merrte trajtimin me vaj kanabisi dhe amigdaline, një substancë e gjetur në fruta që kthehet në formë të një acidi, për të cilin mendohet se vret qelizat e kancerit.
 
Në nëntor të vitit 2018, pas marrjes së terapisë alternative, gruas së paidentifikuar i ishin zhdukur qelizat e kancerit, raportuan kirurgët muajin e kaluar në revistën ‘Gynecologic Oncology Reports’.
 
“Gjykimet e mëparshme klinike te njerëzit nuk kanë treguar efekt terapeutik në pacientët me kancer që marrin ekstrakt kajsie,” tha Ramez Eskander, kirurg nga Universiteti i Kalifornisë.
 
“Sidoqoftë, studimet themelore të shkencës kanë identifikuar receptorët kanabinoidë në kancerin e vezoreve si objektiva të mundshëm terapeutik për përdorimin e kanabinoidit në trajtimin e malinjitetit,” theksoi tutje Dr Eskander.
 
Vaji CBD nxirret nga bimët e kanabisit, por përmban vetëm sasi të ‘tetrahidrokanabinolit’, duke rezultuar në një produkt legal

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 11:36

Thuajse të gjithëve iu ka ndodhur që teksa pastrojnë kungullin i hedhim edhe farat dhe nuk i konsumojmë. Mirëpo diçka e tillë është e gabuar dhe më poshtë sjellim dhjetë arsye se pse duhet ti konsumoni:

Postuar: 23/10/2019 - 08:01

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.

Postuar: 22/10/2019 - 13:14

Të gjithë e kemi pyetur të paktën një herë veten se sa do të arrinin të mbijetonin nëse nuk do të

Postuar: 21/10/2019 - 13:40

Mjeku i famshëm Oz ka zbuluar se çaji me banane është një pije ideale për një gjumë të mirë.

Postuar: 21/10/2019 - 13:18

Aspirina është e njohur për aftësinë e saj për të lehtësuar dhimbjen nga lëndimet e lehta dhe gji

Postuar: 21/10/2019 - 12:37

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Postuar: 21/10/2019 - 09:17

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por kur është koha e duhur për të