BREAKING NEWS

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin tonë. Njihuni me parashikimin e motit për datën 9 Gusht

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i plagosur, policia zbardh detaje të reja

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe autori, të dy blegtorë, ja si nisi sherri

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe
x
BREAKING NEWS

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me thikë, kush është viktima

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me
x
BREAKING NEWS

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave, kryeministri nuk përgjigjet

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave,
x
BREAKING NEWS

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano bën për ‘ujë të ftohtë’ drejtuesit e policisë: Reflektoni urgjent, po toleroni horrat, por jo qytetarët

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së Brendshme

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së
x

Shëndeti

Hani të paktën një herë në javë qepë të pjekura në furrë, do të befasoheni nga përfitimet që do të ketë organizmi juaj

Hani të paktën një herë në javë qepë të

Qepa ka një efekt të fortë antibakterial dhe pothuajse të gjithë dinë për vetitë e tij shëruese. Lëngu i freskët i qepës i përzier me mjaltë kuron bronkitin dhe pneumoninë, dhe lehtëson me shumë sukses sulmet e kollës.

Ndihmon në dhimbjen e veshit dhe madje mund të ulë temperaturën e trupit nëse aplikohet në këmbë. Por pak e dinë që jo vetëm qepët e freskëta por edhe të pjekura janë shumë të dobishme. Gjatë trajtimit të nxehtësisë, qepa nuk humbet vetitë e saj të dobishme, përkundrazi!

Qepë të pjekura në furrë

Gjithkush që vuan nga gjaku i trashë, pra mpiksja e gjakut, duhet të hajë qepë të pjekur çdo ditë ose të paktën një herë në javë. Qepa e pjekur do t’ju ndihmojë të merreni me probleme afatgjata, veçanërisht me nyjet e lënduara.

Është e nevojshme të skuqni qepën së bashku me lëvozhgën dhe ta vendosni atë si një shtresë në vendet e lënduara, derisa të ndiheni më mirë. Qepët e pjekura mund të përdoren për të trajtuar aknet.

Veshja me qepë të nxehtë duhet të mbahet në zonën e problemit për 20 minuta në ditë. Aknet do të zhduken shumë shpejt. Edhe hemorroidet mund të shërohen falë qepëve të pjekura në furrë.

Veshjet e qepës kanë veti dezinfektuese dhe ndihmojnë indet e lëkurës të rigjenerohen më shpejt. Qepët e pjekura duhet të hahen më shpesh nga kushdo që ka probleme me mpiksjen e gjakut. Pas një dhurate nga zemra ose truri, rekomandohet të hani qepë të pjekur çdo ditë.

Është shumë e rëndësishme të futni qepë të përgatitura në këtë mënyrë në dietën e rregullt të njerëzve që vuajnë nga diabeti mellitus ose të predispozuar për sheqer të lartë në gjak. Ju mund të hani qepë përveç enëve kryesore, ose ta hani atë me stomak bosh çdo mëngjes.

Efekti vihet re brenda një jave, të gjitha falë përbërjes së mrekullueshme të kësaj perime: squfuri dhe hekuri në qepët e pjekura ndihmojnë në normalizimin e niveleve të glukozës në gjak dhe stimulojnë funksionimin e duhur të pankreasit dhe mëlçisë.

Kur hani qepë të pjekur, gjendja e pacientëve me hipertension dhe arterosklerozë përmirësohet ndjeshëm. Qepët ndihmojnë në pastrimin e enëve të gjakut, heqin qafe pllakat aterosklerotike dhe parandalojnë thumba të papritura të presionit të gjakut.

Nuk është çudi që gjithnjë më pëlqente shija e qepëve të pjekura në pjata të ndryshme! Pas pjekjes në furrë, vajrat esencialë thjesht avullojnë nga qepa, duke i dhënë asaj një shije specifike dhe aromë të qepëve të freskëta. Por vetitë e tij shëruese mbeten

Zgjidhni një qepë të mesme për të bërë një qepë të pjekur shëruese – përmban sasinë më të madhe të vlerave të shëndetshme!