Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Harrojeni ujin me limon! Nëse do ta zëvendësoni atë me xhinxher, ajo që do i ndodhë trupit tuaj është e mahnitshme

Postuar: 21/06/2019 - 08:53

Nëse deri më sot keni pirë vetëm ujin me limon, tashmë ka ardhur koha të njiheni me fuqine e ujit me xhinxher. A e dini se xhenxhefili ndryshe i njohur si xhinxheri është një nga erëzat më të shëndetshme në botë, gëzon veti shëruese kundrejtë shumë sëmundjeve dhe mund të luftojë kancerin? Vendet aziatike e kanë përdorur atë si një bimë medicinale për më shumë se 2.000 vjet, kështu që ne duhet të kompesojmë gjithë këtë kohë të humbur.

Nëse jeni duke përjetuar një nga 5 simptomat e mëposhtme , duhet të filloni të pini ujë me xhinxher çdo ditë. 
 
1. E keni të vështirë të humbni peshë 
Nëse keni kohë që përpiqeni të bini në peshë, uji me xhinxher do të përshpejtojë metabolizmin. Gingeri përdoret si një përbërës aktiv në shumë suplemente te cilat promovojnë humbje peshe, por juve ju mjafton të pini ujin me xhinxher.
 
2. Probleme të tretjes.
Nëse keni probleme që lidhen me aparatin tretës, zgjidhja është xhinxheri. Ai qetëson mukozën e zorrëve dhe lehtëson dhimbjet.
 
3. Në rast të vjellash 
Gingeri është i njohur për vetinë e tij qetësuese ndaj të vjellave. Nëse ndiheni keq kur udhëtoni, ju zë makina, ju merren mendtë uji me xhinxher ju vjen në ndihmë. Gratë shtatzëna përjetojnë shpesh ndjesi të tilla dhe pirja e ujit me xhinxher çdo ditë jo vetëm do të eleminojë njesinë e të vjellave, por do t’ju bëjë gjithashtu të ndiheni më mirë. 
 
 
4. Sëmureni shpesh, ndiheni të lodhur
Uji me Ginger është përgjigjia kundër virozave të stinës. Kurdoherë që të ndiheni të pafuqishëm uji me xhinxher do të nxisë sistemin imunitar. Mjekët thonë se xhenxhefili mund të pastrojë sistemin limfatik, të eleminojë toksinat dhe të vrasë bakteret. 
 
 
5. Trajton Alzheimerin 
Studimet tregojnë që nëse dikush në familjen tuaj ka vuajtur nga Alzheimer, ju mund të jeni gjithashtu i riskuar. Pirja e uit me xhenxhefil çdo ditë zvogëlon rrezikun e sëmundjes për shkak se xhenxhefil ka treguar se ngadalëson humbjen e qelizave të trurit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/07/2019 - 11:27

Përveç se të merrni diell, të laheni, të relaksoheni dhe të luani, në plazh mund të bëhen edhe shumë aktivitete të tjera si për shembull të ecni këmbë zbathur në rërë, gurë apo në ujë.

Postuar: 22/07/2019 - 23:37

Kur bëhet fjalë për trupin e njeriut, duhet të dini se ai është i ndikuar nga ndryshimet që ndodh

Postuar: 22/07/2019 - 19:25

Te gjithë e dimë mire rendesine qe kane mushekrite dhe sesa duhet te kujdesemi per to.

Postuar: 22/07/2019 - 08:51

Portokalli i kuq është një frut që përmban vitamina dhe potasium, por ai mund t’ju bëjë më

Postuar: 21/07/2019 - 16:03

Gjatë sezonit veror, plazhi është vendi më i frekuentuar dhe i preferuari i të gjithëve, për shka

Postuar: 21/07/2019 - 15:12

Gjatë sezonit veror, plazhi është vendi më i frekuentuar dhe i preferuari i të gjithëve, për shka

Postuar: 21/07/2019 - 12:20

Limoni është një frut shumë kurativ i familjes së agrumeve, madje më i pëlqyeri ndër ta, për vler