BREAKING NEWS

Albin Kurti gjatë konferencës merr vendimin e menjëhershëm për taksën ndaj Serbisë, ja çfarë u vendos dhe kur do hyjë në fuqi

Albin Kurti gjatë konferencës merr vendimin e menjëhershëm
x

Shëndeti

Harroni ndonjëherë? Epo, mos u shqetësoni, studiuesit kanë një lajm të mirë për ju

Harroni ndonjëherë? Epo, mos u shqetësoni, studiuesit kanë

Nëse keni harruar ndonjëherë diçka dhe jeni ndjerë keq për këtë, ose jeni të pasigurt për veten, mos u shqetësoni. Sipas studimeve, harresa është edhe një shenjë e inteligjencës më të lartë.

Ka njerëz që krenohen me kujtimet e tyre të shkëlqyera, të cilat me siguri mund të jenë të dobishme në shkolla apo në situata sociale. Sidoqoftë, është pothuajse e pamundur të kujtojmë çdo hollësi të vogël të çdo situate, çdo fakt që mëson në shkollë, veçanërisht gjatë një periudhe të gjatë kohore.

Kur harroni diçka, shpesh ju bën të ndiheni pak të humbur. Kur hutoheni në dyqan dhe mendoni “çfarë do të blija”, ose kur kërkoni diçka në shtëpi dhe për një moment e harroni se çfarë po kërkonit, mos u shqetësoni.

Studiuesit kanadëeze zbuluan se kujtimet e vjetra në tru janë “të mbishkruara” nga kujtimet e reja. Është më e vështirë për ne që të kujtojmë përshtypjet e vjetra, ose t’i harrosh plotësisht.

Sipas studimit, kujtesa e përsosur nuk lidhet me inteligjencën e lartë në asnjë mënyrë. Në fakt, studimi gjeti se e kundërta ka tendencë të jetë e vërtetë. Ndërkohë që mund të supozoni se dikush me një memorie të madhe konsiderohet përgjithësisht inteligjent, është në fakt më e dobishme dhe madje më e shëndetshme të kujtohet një shkallë më e madhe e gjithçkaje dhe të harrojë detaje të vogla.

Truri ka një mekanizëm të vogël të quajtur hipokampus dhe ky komponent i kujtesës ruan kujtimet. Ajo punon për të hequr qafe detajet e parëndësishme, në mënyrë që të përqendrohesh më shumë në atë që me të vërtetë ka rëndësi. Kjo ju lejon të bëni vendime inteligjente në një mënyrë shumë më efikase.