Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hidhini ilaçet/ Mjeku i njohur zbulon kurën me shalqi dhe atë të mustaqeve të misrit, që luftojnë një ndër sëmundjet më të përhapura

Postuar: 14/10/2019 - 12:18

Mënyra jonë e të ushqyerit ndikon drejtpërdrejtë në shëndetin tonë. Një ndër sëmundjet që varet nga mënyra se si ne ushqehemi është edhe ajo e veshkave, e cila kohët e fundit po përhapet në masë.

Mënyra e ushqyerjes dhe stili i jetës kanë impakt direkt në funksionin e tyre prandaj rekomandohet që të ndiqet një dietë e shëndetshme, e cila në përbërjen e saj ka edhe çajrat bimorë.

Agronomi Zef Gjeta thotë në “Rreze Dielli” se një grup bimësh janë shumë efikase në zvogëlimin e problemeve te veshkët. Krahas frutave të tilla si shalqi, Gjeta thotë se çajrat që përftohen nga bimët janë një kurë e mirë alternative për të kuruar sëmundjet dhe gurët në veshka, duke eleminuar kështu ilaçet e panevojshme.

“Majdanozi është një nga ato bimët shumë të mira që ne e përdorim rrallë, por duhet ta përdorim më tepër. Ne kur përdorim lëng frutash, duhet t’i hedhim dhe perime, majdanoz, spinaq. Majdanozi na ndihmon në përmirësim të klimës së veshkëve e rrugëve urinare. Ka receta të ndryshme me të, e përdorim me limon, mjaltë etj. Xhinxheri është një tjetër produkt që njerëzit i sikletos, por është shumë e mirë për t’u përdorur si çaj për veshkët. Kemi në Shqipëri dëllinja të kuqe dhe të zeza. Është shumë e njohur, mblidhet dhe eksportohet. Si çaj është shumë i mirë dhe efikas për kurimin e gurëve në veshka”, thotë Gjeta.

Por Gjeta ‘zbulon’ edhe një tjetër çaj që lufton sëmundjet e veshkëve. Ai thotë se çaji i mustaqeve të misrit është shumë efikas.

Nëse vuani nga sëmundjet e veshkëve, përdorimi në dietën tuaj i qershisë mjedrës dhe çajit apo kombinimet e çajrave që përftohet nga to janë po ashtu të këshillueshëm.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 19:17

Gjumi është një gjendje e natyrshme pushimi i rregullt trupor.Ai është përkufizuar si një gjendje e pavetëdijshme. Kur njeriu nuk fle mjaftueshëm është më i rrezikuar që ti krijohen rrudha në fytyrë.

Postuar: 19/11/2019 - 18:13

Shpesh herë, meshkujt duan të dinë se çfarë pëlqejnë femrat tek ata.Për këtë, shkencëtarët bënë n

Postuar: 19/11/2019 - 17:48

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie.

Postuar: 19/11/2019 - 15:50

Çdo ditë të javës i bashkohet një grup ushqimor deri në fundjavë.

Postuar: 19/11/2019 - 13:46

Mediat e huaja kanë shkruar së fundmi për mundësinë që do të kenë së shpejti të gjitha gratë për

Postuar: 19/11/2019 - 08:25

Pavarësisht se i dimë dëmet që sjell duhani për shëndetin tonë, të shumtë janë ata që e pijnë atë

Postuar: 18/11/2019 - 18:34

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut.Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë