BREAKING NEWS

795 raste të reja me koronavirus 24 orët e fundit, Ministria e Shëndetësisë jep detajet

795 raste të reja me koronavirus 24 orët e fundit, Ministria e
x

Shëndeti

Hidhini ilaçet/ Mjeku i njohur zbulon kurën me shalqi dhe atë të mustaqeve të misrit, që luftojnë një ndër sëmundjet më të përhapura

Hidhini ilaçet/ Mjeku i njohur zbulon kurën me shalqi dhe atë

Mënyra jonë e të ushqyerit ndikon drejtpërdrejtë në shëndetin tonë. Një ndër sëmundjet që varet nga mënyra se si ne ushqehemi është edhe ajo e veshkave, e cila kohët e fundit po përhapet në masë.

Mënyra e ushqyerjes dhe stili i jetës kanë impakt direkt në funksionin e tyre prandaj rekomandohet që të ndiqet një dietë e shëndetshme, e cila në përbërjen e saj ka edhe çajrat bimorë.

Agronomi Zef Gjeta thotë në “Rreze Dielli” se një grup bimësh janë shumë efikase në zvogëlimin e problemeve te veshkët. Krahas frutave të tilla si shalqi, Gjeta thotë se çajrat që përftohen nga bimët janë një kurë e mirë alternative për të kuruar sëmundjet dhe gurët në veshka, duke eleminuar kështu ilaçet e panevojshme.

“Majdanozi është një nga ato bimët shumë të mira që ne e përdorim rrallë, por duhet ta përdorim më tepër. Ne kur përdorim lëng frutash, duhet t’i hedhim dhe perime, majdanoz, spinaq. Majdanozi na ndihmon në përmirësim të klimës së veshkëve e rrugëve urinare. Ka receta të ndryshme me të, e përdorim me limon, mjaltë etj. Xhinxheri është një tjetër produkt që njerëzit i sikletos, por është shumë e mirë për t’u përdorur si çaj për veshkët. Kemi në Shqipëri dëllinja të kuqe dhe të zeza. Është shumë e njohur, mblidhet dhe eksportohet. Si çaj është shumë i mirë dhe efikas për kurimin e gurëve në veshka”, thotë Gjeta.

Por Gjeta ‘zbulon’ edhe një tjetër çaj që lufton sëmundjet e veshkëve. Ai thotë se çaji i mustaqeve të misrit është shumë efikas.

Nëse vuani nga sëmundjet e veshkëve, përdorimi në dietën tuaj i qershisë mjedrës dhe çajit apo kombinimet e çajrave që përftohet nga to janë po ashtu të këshillueshëm.