BREAKING NEWS

Bien shifrat, MSH publikon bilancin çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Bien shifrat, MSH publikon bilancin çfarë ka ndodhur  në 24
x

Shëndeti

Një praktikë që ka shpëtuar mijëra jetë njerëzish, njihuni me historinë e supës me karota dhe kush ishte ‘heroi’ që e krijoi

Një praktikë që ka shpëtuar mijëra jetë

Ernst Moro lindi në një qytet të vogël në Austro-Hungari. Ai mori një doktoraturë në mjekësi në Graz, dhe më vonë në Mynih u bë një pediatër i specializuar.

Gjatë praktikës së tij mjekësore, Moro bëri shumë zbulime të rëndësishme, në veçanti, ndikoi në zhvillimin e diagnozës së paralizës cerebrale duke zbuluar refleksin “Moro”.

Sipas metodës së Ernstit, nëse flisni me zë të lartë pranë kokës së një fëmije, ata duhet të hapin krahët dhe pastaj t'i tërheqin përsëri.

Mungesa e këtij refleksi, sipas hipotezës së tij, flet për dëmtimin e sistemit nervor.

Sidoqoftë, kontributi i Moros në zhvillimin e pediatrisë nuk mbaron këtu.

Ai zbuloi përfitimet e laktobacilit për trupin e njeriut, sugjeroi sterilizimin e shisheve për fëmijë dhe doli me një formulë për infermierinë artificiale.

Siç e dini, e gjithë kjo është përdorur gjerësisht edhe sot e kësaj dite.

Dhe në vitin 1908, Ernst bëri zbulimin e tij më të rëndësishëm.

Në atë kohë, 25 nga 100 fëmijë, jetonin deri në moshën 1 vjeç dhe shkaku kryesor i vdekshmërisë së lartë të foshnjave ishte diarreja.

Moro doli me një zgjidhje të thjeshtë dhe uli numrin me gati 50%.

Ai sugjeroi t’i ushqenin fëmijët me supë me karotë.

Receta është mjaft e thjeshtë: bluajeni një kile karota të gatuara në pure, shtoni 30 gram ujë, pak kripë dhe ziejini për një orë.

Kjo pjatë e thjeshtë do të ndihmonte një fëmijë të luftojë diarrenë më mirë se çdo mediakament.

Fuqia e mrekullueshme e supës së karotës u shpjegua vetëm në fillim të shekullit XXI.

Studimet kanë treguar që oligosakaridet e përfshira në gjellë parandalojnë që bakteriet të bashkohen në mukozën e zorrëve.

Karrota është një depo e vërtetë e përbërësve të dobishëm, pasi është i pasur me magnez, karoten, antioksidantë, fibra, fosfor, kalcium, dhe një gamë të gjerë të vitaminave dhe mineraleve.

Përveç trajtimit të diarresë, karrota ka këto veti të dobishme për trupin: parandalon kancerin e mushkërive dhe zorrës së trashë; shkatërron qelizat e leucemisë dhe parandalon përparimin e saj; rregullon nivelin e sheqerit në gjak; parandalon zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare; forcon sistemin imunitar.

Fatkeqësisht, përkundër zbulimeve të tij themelore, Ernst Moro nuk mori asnjë çmim.

Për fat të mirë, ai arriti shumë më tepër, shpëtoi jetën e mijëra fëmijëve.

Kjo është e mjaftueshme për të kujtuar dhe për të qenë mirënjohës ndaj këtij njeriu inteligjent!