BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x
BREAKING NEWS

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë zbardh detaje të reja nga ngjarja tronditëse

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë
x

Shëndeti

Hudhra e zezë, 5 efektet e fuqishme në shërimin e zemrës dhe trurit

Hudhra e zezë, 5 efektet e fuqishme në shërimin e zemrës dhe

Në mitologjinë aziatike, hudhra e zezë thuhej që ofronte përjetësinë. Hudhra e zezë e thënë më thjesht është një hudhër gati e kalbur. Për të arritur kalimin e hudhrës në gjendje të kalbur, është e nevojshme ta mbani atë në një dhomë me një temperaturë dhe lagështi të caktuar.

Hudhra e ‘kalbur’ ka dyfishin e sasisë së antioksidantëve të hudhrave normale dhe për këtë arsye kërkohet shumë. Hudhra e nxirë ka dhe shije më të mirë se hudhra standarde dhe mund të jetë shoqëruese e shkëlqyeshme e pjatave të djathit dhe pulës. Procesi i shndërrimit të hudhrës zgjat tre javë deri në 60 ditë.

Ja se si ta ktheni hudhrën normale në hudhër të zezë

Hiqni papastërtitë nga pjesa e jashtme e hudhrës, por mos e hiqni membranën. Mos e pastroni hudhrën me ujë, por përdorni një sfungjer të thatë për të pastruar papastërtitë. Ndani thelbinjtë e hudhrave dhe vendosini në një tigan të madh. Sa herë që piqni diçka në furrë, pasi të mbaroni punë në furrë futini hudhrat brenda për tu tharë. Përsëriteni këtë çdo ditë. Pas 2 deri në 3 javë, do të përfitoni hudhrat e zeza që janë mjaft të shëndetshme dhe të shijshme.

Antioksidant i fuqishëm – shkenca ka vërtetuar se ky lloj hudhre është dy herë më e fortë se hudhra e zakonshme.

Normalizon sheqerin në gjak – parandalon komplikimet e diabetit. Ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe triglicerideve.

Shëndet më i fortë i zemrës – Një studim i vitit 2018 zbuloi se hudhra e zezë parandalon dëmtimin e zemrës.

Parandalon kancerin- Konsumimi i ekstraktit të hudhrës së zezë zvogëlon rritjen e qelizave të kancerit të zorrës së trashë dhe qelizave të leuçemisë.

Përmirëson shëndetin e trurit – përmirëson kujtesën, parandalon çmendurinë.