BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Në shtatë ditë janë hapur pesë dosje penale për politikanët e lartë, SHBA ka nisur hetimet për Metën, Berishën dhe...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Në shtatë ditë
x
BREAKING NEWS

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te mesazhet dhe takimet me ish-agjentin e FBI, mediat amerikane tregojnë si funksiononte skema dhe publikojnë informacionin që mund të tronditë kryeministrin shqiptar

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te
x
BREAKING NEWS

27 Janar 2023

27 Janar 2023
x
BREAKING NEWS

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj deputetes së PS-së: Na sillni fakte dhe jo komente

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj
x
BREAKING NEWS

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse zbarkoi në zyrën e Altin Dumanit: Çështje të bujshme që janë hapur dhe nuk mbaron këtu

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse
x
BREAKING NEWS

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar? Ambasadorja Hohmann zbardh të vërtetën

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar?
x
BREAKING NEWS

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare", Salianji: Edi Rama sot minimalisht duhet të dorëhiqet

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare",
x
BREAKING NEWS

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja çfarë i kërkova dje me urgjencë ambasadës amerikane

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja
x

Shëndeti

I dinit këto? Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nëse konsumoni sardele të konservuara

I dinit këto? Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni

Sardelet janë të mbushura me lëndë ushqyese të rëndësishme, gjë që i bën ato një burim kryesor ushqimor.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore omega-3, proteinave, vitaminës B12 dhe selenit, sardelet janë kujdestarë shumë të fuqishëm të shëndetit. Nëse konsumohen rregullisht, mund të kontribuojnë në përmirësimin e të gjithë organizmit dhe këto janë përfitimet:Janë të pasura me acide yndyrore Omega 3

Sardelet janë një nga burimet më të mira natyrore të acideve yndyrore esenciale omega-3 në botë. Ato përmbajnë gjithashtu EPA dhe DHA, dy lloje të acideve yndyrore thelbësore që trupi përdor për të reduktuar inflamacionin, duke rezultuar në përmirësimin e shëndetit, funksionimin më të mirë të trurit dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike.

Studimet tregojnë se konsumimi i ushqimeve si sardelet, i cili është i pasur me acide yndyrore omega-3, mund të ndihmojë në trajtimin e çrregullimeve të humorit si depresioni dhe ankthi. Ato gjithashtu kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e zemrës dhe janë vërtetuar se ulin nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve.

Ai i siguron trupit një sasi të mjaftueshme të vitaminës B12

Kontrollon nivelet e sheqerit në gjak

Përmirëson pamjen e lëkurës