Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

I shëndetshëm, por ky ushqim po na shkakton pagjumësi!

Postuar: 20/03/2019 - 07:59

Kur flitet për mënyrën sesi dieta ushqimore ndikon në gjumin e mirë, disa nga faktet që dimë të gjithë janë shmangia e kafeinës disa orë para orarit të fjetjes dhe e sheqerit apo e alkoolit.
 
Por ka edhe disa ushqime shumë të shëndetshme që në mënyrë surprizuese duhet t’i limitoni para gjumit. Nada Milosavljeviç, një mjeke e trajnuar në Harvard, thotë se konsumimi i çdo gjëje me nivel të lartë proteinash para gjumit mund të ndikojë te ai.
 
Arsyeja është se merr shumë kohë tretja e ushqimeve me proteina. “Duhet shumë fuqi në tretjen e ushqimit. Kjo gjë kërkon që qarkullimi i gjakut të drejtohet në atë pjesë të trupit”, shkruhet në studim.
 
Nga ana tjetër, studimi tregoi se ngrënia e vaktit të pasur me proteina disa orë përpara se të shtriheni mund të rrisë atë ndjesinë e përgjumjes. Koha është gjithçka!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/04/2019 - 20:24

 Një lëvizje e lehtë mbi ije, një kafshim i pavullnetshëm i buzës së poshtme apo një përkëdhelje pas veshit, të gjitha këto veprime kanë një potencial shumë të fortë erotik gjatë momenteve intime dhe stimulojnë n

Postuar: 24/04/2019 - 18:55

Nuk është ide e mirë që të përfundosh një punë që i përket të nesërmes, ose që nuk është dhe aq e

Postuar: 24/04/2019 - 17:27

Veshkat kryejnë disa funksione themelore për funksionimin e saktë të trupit tonë.

Postuar: 24/04/2019 - 16:26

Soda e bukës është një ndër asortimentet që mund të bëjë çudira me flokët tuaj.

Postuar: 24/04/2019 - 14:26

Ndonjëherë kur jemi me nxitim apo nuk kemi kohë të ulemi diku, ndodh që ta marrim kafen ose çajin

Postuar: 24/04/2019 - 11:43

Cigaret elektronike mund të jenë të kontaminuara me bakterie dhe kërpurdha që janë të lidhura me

Postuar: 24/04/2019 - 10:00

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit