Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ilaçet që konsumoni kanë përbërës alergjik, mësojeni cilat janë

Postuar: 19/03/2019 - 19:05

 Të gjitha ilaçet përmbajnë të paktën një përbërës që shkakton alergji. Përveç principit aktiv, në të gjitha medikamentet ekziston edhe një molekulë suplementare që mund të jetë gluten apo laktozë, që mund të sjellin rrezik për pacientët.

Ky është konfirmimi që mbërrin nga një studim i Harvard Medical School, që ka analizuar 42 mijë ilaçe në formë kapsule, duke u fokusuar në 350 mijë përbërësit e tyre që nuk janë biologjikisht aktivë, por që shërbejnë për t’i dhënë shije, ngjyrë apo të tjera karakteristika.

Studimi ka gjetur 38 molekula që mund të shkaktojnë reagime alergjike dhe 92.8% e ilaçeve përmbanin të paktën një prej tyre.

Në 45% të rasteve pilulat përmbanin laktozë, ndërsa 33% e tyre ngjyrues ushqimor dhe sipas ekspertëve pavarësisht se doza mund të jetë e ulët, nuk është i përcaktuar limiti që mund të shkaktojë alergji tek individët që vuajnë nga to.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 23:38

Brokoli padyshim, që është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumojmë, por shumë pak e dinin që është i mirë edhe për pamjen tonë të jashtme.

Postuar: 22/04/2019 - 19:14

Flokët janë një ndër elementët të cilët u marrin shumë kohë grave dhe vajzave.Këto të fundit janë

Postuar: 22/04/2019 - 18:18

Shumica prej nesh e konsumon shumë kafenë, madje ka nga ata që nuk e fillojnë dot ditën pa të.

Postuar: 22/04/2019 - 17:18

 Interneti nuk është një spital, nuk është burim i hulumtimeve mjekësore ose të paktën nuk ë

Postuar: 22/04/2019 - 14:53

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më pa

Postuar: 22/04/2019 - 10:18

Vaji i ullirit është një eliksir shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut.