BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Shëndeti

Ilaçi natyral që largon mukozën nga mushkëritë dhe kollën brenda natës

Ilaçi natyral që largon mukozën nga mushkëritë dhe

Kollitja e vazhdueshme mund t’iu zë ditën dhe natën, duke iu penguar që të bëni gjërat më të rëndësishme ose të mos iu lejojë të shijoni përfitimet e një gjumi të mirë gjatë natës. Dhe për një fëmijë, sistemi imunitar i të cilit nuk është zhvilluar ende mirë, një kollë e vazhdueshme mund të çojë në sëmundje më serioze.

Për të trajtuar kollën e vazhdueshme, një mjek ndoshta do të përshkruante një shurup kundër kollës, pa përmendur efektet e mundshme anësore dhe komplikimet afatgjata të këtyre zgjidhjeve farmaceutike.

Dy përbërësit, dextromethorphan dhe codeine, të cilat gjenden zakonisht në barnat e kollës mund të shkaktojnë dhimbje koke, pagjumësi ose migrenë. Ekziston një alternativë për medikamentet tipike të kollës të përshkruara nga mjekët.

Përzieni me kujdes mjaltë organik, vaj ulliri, miell dhe 1 lugë gjelle xhenxhefil të freskët ose pluhur dhe pastaj vendosni këtë përzierje në një pecetë ose garzë. Kompresën e përgatitur vendoseni në gjoks ose në shpinë. Të rriturit mund ta mbajnë kompresën gjatë natës, por duhet të jenë të vetëdijshëm se kjo mund të shkaktojë djersitje të tepruar.

Për fëmijët, kompresa mund të zbatohet deri në tre orë para se të flenë. Lëkura e xhenxhefilit nuk ka efekte anësore, por duhet të përgatitet me kujdes, veçanërisht për fëmijët, sepse ata kanë lëkurë më të ndjeshme.

Xhenxhefili dhe mjalti janë përdorur prej kohësh si mjete efektive për një shumëllojshmëri çrregullimesh dhe në rastin e kollitjes së vazhdueshme, kanë provuar edhe njëherë efektivitetin.