Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ilaçi shekullor për astmën, bronkitin, kollën dhe sëmundjet e mushkërive

Postuar: 21/03/2019 - 08:36

Kollitja është një impuls i trupit tonë, i shkaktuar nga nevoja për të pastruar rrugët e frymëmarrjes, megjithatë, kur kolla zgjat për një kohë të gjatë, mund të shkaktohet nga ndonjë sëmundje ose çrregullim.
Kur kolla është akute ose kronike, mund të shkaktohet nga kushtet e ndryshme të frymëmarrjes ose të mushkërive, si astma dhe bronkiti, por ndodh që të vijë edhe si pasojë e lodhjes dhe acarimit që shkaktojnë elementet e jashtme.
 
Sëmundjet e tilla si astma, bronkiti, alergjitë dhe infeksione të tjera apo sëmundjet e mushkërive shpesh shkaktojnë kollitje, ndaj sot do të ndajmë me ju një ilaç shtëpiak që do t’ju ndihmojë ta luftoni atë.
 
Për të luftuar kollën e shkaktuar nga problemet dhe infeksionet respiratore, astma, mushkëritë etj. ju duhen përbërësit e mëposhtëm:
 
-Qepë e kuqe (gjysmë),
 
-Sheqer kane i karamelizuar,
 
-2 Limon,
 
-Ujë (6 gota ose ½ litër),
 
-Mjaltë (7 lugë).
 
Për përgatitjen e tij duhet të ndiqni udhëzimet e mëposhtme:
 
-Hidhni sheqerin mbi një enë (në nxehtësi mesatare) dhe e lini derisa të kthehet në ngjyrë të artë.
-Kur sheqeri të kthehet në ngjyrë të artë shtoni gjysmën e qepës, e cila duhet të pritet në feta më parë dhe trazoni për rreth 2 minuta.
-Shtoni më pas 6 gota ujë dhe i lini derisa të valojnë dhe të avullojë të paktën 1/3 e ujit.
-Pasi t’i keni hequr nga nxehtësia, shtoni lëngun e 2 limonvëe së bashku me mjaltin dhe i përzieni mirë.
 
Përzierjen e mbani në frigorifer për një ditë, pasi ta keni hedhur në një enë qelqi me kapak.
Përfitimet e këtij ilaçi i dedikohen përbërësit kryesor të tij, si qepa e kuqe, pasi ajo i siguron trupit Vitaminën C, kaliumin, kalciumin, zinkun, fosforin, antioksidantë.
 
Për të luftuar kollitjen, sëmundjet e mushkërive dhe ato të frymëmarrjes është e rëndësishme që të merrni dy lugë, një para çdo vakti dhe tjetrën pasi ta keni mbaruar

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/04/2019 - 20:24

 Një lëvizje e lehtë mbi ije, një kafshim i pavullnetshëm i buzës së poshtme apo një përkëdhelje pas veshit, të gjitha këto veprime kanë një potencial shumë të fortë erotik gjatë momenteve intime dhe stimulojnë n

Postuar: 24/04/2019 - 18:55

Nuk është ide e mirë që të përfundosh një punë që i përket të nesërmes, ose që nuk është dhe aq e

Postuar: 24/04/2019 - 17:27

Veshkat kryejnë disa funksione themelore për funksionimin e saktë të trupit tonë.

Postuar: 24/04/2019 - 16:26

Soda e bukës është një ndër asortimentet që mund të bëjë çudira me flokët tuaj.

Postuar: 24/04/2019 - 14:26

Ndonjëherë kur jemi me nxitim apo nuk kemi kohë të ulemi diku, ndodh që ta marrim kafen ose çajin

Postuar: 24/04/2019 - 11:43

Cigaret elektronike mund të jenë të kontaminuara me bakterie dhe kërpurdha që janë të lidhura me

Postuar: 24/04/2019 - 10:00

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit