BREAKING NEWS

(FOTOT) Vjen lajmi fantastik/ Familjet shqiptare në kampin e ISIS po i dorëzohen autoriteteve shqiptare, riatdhesohen gra e fëmijë

(FOTOT) Vjen lajmi fantastik/ Familjet shqiptare në kampin e ISIS po i
x
BREAKING NEWS

“I pashpirt dhe i poshtër”, Romeo Kara del me paralajmërimin ‘bombë’ për Sali Berishën: Tani jetojmë vetëm për të parë fundin tënd! (VIDEO)

“I pashpirt dhe i poshtër”, Romeo Kara del me
x
BREAKING NEWS

“Krenar për fitoren e thellë”/ Mjeku i njohur Petrit Vargu që u shkarkua nga detyra jep lajmin fantastik: Së shpejti...

“Krenar për fitoren e thellë”/ Mjeku i njohur Petrit Vargu
x
BREAKING NEWS

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e menjëhershëm, ja çfarë përcakton VKM-ja

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti tragjik iu merr jetën dy të rinjve. Policia zbardh detajet e rënda

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti
x
BREAKING NEWS

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat Bashës për të spastruar partinë nga mbetja e fundit e komunizmit në Parlamentin e ri

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend, në 30 vite ka pasur vetëm përplasje me Uashingtonin

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend,
x

Shëndeti

Informacion i rëndësishëm! Dermatologët tregojnë si t’i trajtoni djegiet nga dielli gjatë verës

Informacion i rëndësishëm! Dermatologët tregojnë si

Djegiet nga dielli janë të pashmangshme, sidomos gjatë stinës së verës.

Nuk është e mundur të hiqni qafe skuqjen nga djegia e diellit brenda natës, por ka gjëra që mund të bëni për të filluar minimizimin e një djegie nga dielli sapo të vini re se keni një të tillë.

Sipas dermatologëve Flora Kim dhe Amy Ross përdorimi i një ibuprofeni do të ishte efektiv.

“Si një ilaç anti-inflamator ai me të vërtetë mund të bëjë një ndryshim në kufizimin e inflamacionit, i cili shoqërohet me skuqjen intensive të një djegie nga dielli”, shpjegon Ross.
Krahas kësaj, mjekët rekomandojnë që të siguroheni që fytyra të jetë vazhdimisht e hidratuar.

“Mbajtja e djegies së freskët menjëherë me akull ose diçka tjetër të ftohtë do të ndihmojë në minimizimin e shkallës së djegies, nëse bëhet në mënyrë akute”, ndan Kim, i cili gjithashtu rekomandon të aplikoni “sasi të bollshme të xhelit të pastër të aloe vera” më shpesh.

Krahas aloe verës, ata rekomandojnë që të përdorin edhe vitaminën C, E, si dhe acid ferulik.

Me këtë rast, dermatologët thonë se përderisa lëkura është e djegur nga dielli, duhet pasur kujdes që të mos e gërvishni apo dëmtoni atë.