BREAKING NEWS

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e menjëhershëm, ja çfarë përcakton VKM-ja

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti tragjik iu merr jetën dy të rinjve. Policia zbardh detajet e rënda

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti
x
BREAKING NEWS

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat Bashës për të spastruar partinë nga mbetja e fundit e komunizmit në Parlamentin e ri

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend, në 30 vite ka pasur vetëm përplasje me Uashingtonin

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend,
x

Shëndeti

Iu ka shkuar ndërmend pse njerëzit pinë duhan dhe alkool njëkohësisht? Shkencëtarët zbulojnë arsyen

Iu ka shkuar ndërmend pse njerëzit pinë duhan dhe alkool

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar arsyen pse njerëzit bëhen duhanpirës socialë ndërsa konsumojnë alkool, dhe kjo arsye ka qenë e lidhur me shtyrjen e gjumit

Studiuesit nga Universiteti i Missourit besojnë se njerëzit i dëshirojnë efektet e nikotinës – si një stimulues gjatë pirjes, sepse ndihmon në lehtësimin e ndjenjës së përgjumjes të shkaktuar nga alkooli.

Studimi, i botuar në revistën Neurochemistry, paraqet efektet e nikotinës dhe alkoolit në trurin e minjve, transmeton Telegrafi.

Në studimin e trurit të këtyre kafshëve, shkencëtarët kanë zbuluar se nikotina ndihmon në shtyrjen e gjumit që stimulohet nga alkooli.

“Në këtë mënyrë, ne kemi provuar që nikotina funksionon duke shtyrë efektet e përgjumjes së shkaktuar nga alkooli përmes trurit.”