BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Shëndeti

Iu streson rënia e shpeshtë e flokëve? Nuk do ta besoni por 'kura' gjendet brenda këtyre ushqimeve. Për rezultate 'magjike'...

Iu streson rënia e shpeshtë e flokëve? Nuk do ta besoni por

Ushqimet e shëndetshme mund të ndihmojnë flokët tuaj të qëndrojnë të fortë dhe me shkëlqim. Ajo që hani gjithashtu mund t’ju ??ndalojë edhe të humbni flokët. Nëse nuk merrni ushqimet e duhura me përbërës të shëndetshëm atëhere mund ta vëreni te flokët tuaja.

Acidet yndyrore thelbësore, veçanërisht omega-3, luajnë një rol kryesor në shëndetin e lëkurës, flokëve dhe thonjve tuaj. Duhet të hani disa nga këto ushqime, të cilat janë të pasura me omega-3, çdo ditë:Salmon, tuna,dhe peshq të tjerë të yndyrshëm

Vitaminat B6, B12 dhe acidi folik janë gjithashtu të rëndësishme për flokët tuaj. Vegjetarianët shpesh nuk marrin mjaftueshëm sasi të tyre.Ushqimet me B6 përfshijnë banane, patate (të bardha dhe të ëmbla), dhe spinaq. Burime të mëdha të B12 përfshijnë mishin, shpendët, peshkun dhe produktet e qumështit.Ju mund të merrni acid folik me shumë fruta dhe perime të freskëta, veçanërisht agrumet dhe domatet. Produkte me drithëra integrale dhe të fortifikuara, fasule dhe thjerrëza gjithashtu.

Proteina është gjithashtu shumë e rëndësishme për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm, por shumë njerëz nuk marrin sa duhet. Mishi i peshkut dhe mishi i pulës, vezët dhe produktet e sojës janë burime të mira.

Ushqimet e duhura mund të jenë vërtet të mira për flokët tuaja, por humbja e flokëve ka shumë shkaqe. Ndonjëherë, faktorët gjenetikë si te meshkujt tullac mund të luaj rol. Sëmundja e tiroides, anemia, sëmundjet autoimune dhe çështjet e hormoneve gjithashtu mund të shkaktojnë ndryshime ose humbje të flokëve.