Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja arsyet pse adoleshentët që flenë më pak se 6 orë kanë mundësi të bëhen të varur nga droga

Postuar: 20/10/2018 - 23:38

Adoleshentët që rregullisht flenë më pak se gjashtë orë gjumë gjatë natës kanë dy herë më shumë gjasa të pinë duhan ose të marrin drogë.Sipas hulumtueseve, të cilët gjetën se të rinjtë që shpesh qëndrojnë më vonë dhe zgjohen më herët gjithashtu përballen me trefishin e rrezikut të vetëvrasjes.

Shkencëtarët për të ardhur në këtë përfundim në Brigam dhe Spitalin e Grave kanë analizuar të dhënat e mijëra adoleshentëve.Gjithashtu të rinjtë rekomandohen të marrin të paktën tetë orë e gjysmë dhe jo më shumë se 10 për t’u ndjerë ata më të pushushëm.

Mirëpo gjumi i pamjaftueshëm në rini ngre shqetësime të shumta për shëndetin publik, duke përfshirë shëndetin mendor dhe abuzimin e substancave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 08:26

 

Limonët, këto agrume të athëta janë shumë të mira sa sjellin ëmbëlsinë e duhur në shëndetin e organizmit tonë dhe jo vetëm.

Postuar: 22/04/2019 - 08:02

Enjtja e këmbëve dhe kyçeve mund të ndodhë për shkaqe të ndryshme.

Postuar: 21/04/2019 - 14:21

Shumica e njerëzve e dinë se qafa e mitrës së një gruaje shtrihet deri në 10 centimetra para se a

Postuar: 21/04/2019 - 13:57

 Ushqimi gjithmonë është i rëndësishëm për shëndetin dhe konsumatorët janë ata që bëjnë zgje

Postuar: 21/04/2019 - 12:50

 Të gjithave na pëlqen të dukemi sa më bukur, jo vetëm para pasqyrës, por edhe të tjerëve, p

Postuar: 21/04/2019 - 10:36

 Ripërdorimi i vajit për të gatuar sjell probleme mjaft të rënda për shëndetin e njeriut.

Postuar: 21/04/2019 - 10:26

Edhe pse shumica e kanë të vështirë të konsumojnë ushqim në mëngjes, ky vakt është mjaft i rëndës