Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja çfarë ndikimi ka për të moshuarit “pirja” e gjakut të ri

Postuar: 08/09/2018 - 22:29

Mesa duket Dracula e dinte shumë mirë se çfarë po bënte në kohën e tij ky kërkonte që të pinte gjakun e zonjushave të reja.

Sipas disa kërkuesve nga University College London këmbëngulin se transfuzioni i gjakut të personave të rinj ju bën shumë mirë për shëndetin të moshuarve. Gjaku i të rinjve i ndihmon të moshuarit që të luftojnë në mënyrë më optimale sëmundjet nga të cilat mund të jenë duke vuajtur.

Në analizën e postuar në gazetën Nature, shkencëtarja Dame Linda Partridgethotë se gjaku i ri mund t’i lejojë njerëzit të jetojnë një jetë pa sëmundje si kanceri, demenca dhe sëmundjet e zemrës, deri në vdekjen e tyre.

Në studimin e kryer, minjve të vjetër që iu dha gjaku i minjve më të rinj nuk iu zhvilluan sëmundje të lidhur me moshën dhe mbanin funksion të mprehtë njohës, ndërsa të rinjve që morën gjak të vjetër u ndodhi e kundërta.

Kërkimeve të më pashme që sygjeronin se kordoni i kërthizës njerëzore mund të jetë përbërësi kyç për një ‘burim të rinisë’, tashmë duhet t’i shtohet edhe transfuzioni i gjakut të të rinjve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/09/2018 - 21:00

Shfaqja e ndjenjës së ankthit një herë në kaq kohë dhe vuajtja nga ankthi janë dy gjëra krejt të ndryshme!

Postuar: 25/09/2018 - 20:55

Krahasuar me të gjitha frutat e tjera të thata, arrat përmbajnë përqendrimin më të lartë të acide

Postuar: 25/09/2018 - 20:52

Mungesë energjie dhe lodhje janë disa prej sinjaleve të trupit kur e teproni me konsumimin e këti

Postuar: 25/09/2018 - 19:12

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie.Më po

Postuar: 25/09/2018 - 18:49

Përgjigjja që mund të mendonit do të lidhej me moshën e re, te vajzat që janë në të 20-tat.

Postuar: 25/09/2018 - 17:47

Konsumi i tepruar i sheqerit dhe i kripës shoqërohet me jo pak probleme shëndetësore, por duhet t

Postuar: 25/09/2018 - 17:36

 Kur kthejmë një gotë të shtunën mbrëma, me siguri që nuk mendojmë se ç’reaksione shka